Dzieje najnowsze: Subiektywna historia systemu bankowego

BANK 2011/05

Rzadko sie zdarza, by historia tak waznej dziedziny gospodarki, jaka jest system bankowy, była jednoczesnie własna, subiektywna historia wielotysiecznej rzeszy ludzi, którzy zwiazali swój los, swoja kariere zawodowa, ale takze swoje pasje zyciowe z bankiem. Jednak dzieje polskiej bankowosci i jego samorzadu - Zwiazku Banków Polskich - beda na długo naznaczone pietnem subiektywizmu, czyli pasji i osobistych doswiadczen.

Dr Mieczysław Groszek
wiceprezes Związku Banków Polskich

Jak pisac o historii bankowosci, czyli wstep

Trudno nie mieć własnej interpretacji, gdy wciąż żywe pozostają obrazy, kiedy to budowano strukturę bankową, gdy organizowano i tworzono od podstaw nowoczesny system bankowy. Najpierw były prywatne, później państwowe, spółdzielcze. Pojawiły się banki zagraniczne – gotowe do działania. Brakowało tylko techniki, technologii, kadr bankowych, czyli właściwie wszystkiego. Był natomiast zapał, entuzjazm, potrzeba robienia rzeczy wielkich i ważnych. Potrzebny był Związek Banków Polskich. I Związek właśnie powstał. A dokładnie z 24 na 25 stycznia 1991 r. wybrano władze związku. Myślę, że można by ten dzień uznać za symboliczną datę powstania nowoczesnej bankowości w Polsce.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: