Dzień bez Długów, pandemia COVID-19 i święta: jak kontrolować domowe finanse?

Finanse osobiste

z okazji przypadającego we wtorek Dnia bez Długów, zachęca do oszczędzania i rozważnych wydatków przedświątecznych.

Fot. Revolut

z okazji przypadającego we wtorek Dnia bez Długów, zachęca do oszczędzania i rozważnych wydatków przedświątecznych.

Nauka od 7. roku życia

Fintech zaprasza najbardziej aktywnych klientów do otwarcia konta w Revolut Bank, niebawem udostępni im ofertę kredytową - to dobry moment by przypomnieć, że bezpieczne korzystanie z długu zaczyna się od nauki oszczędzania i kontroli nad wydatkami. Kiedy zdobywać te nawyki? Z Revolut Junior, aplikacją z której korzysta 200 tysięcy dzieci na świecie, można taką naukę zacząć od 7 roku życia. Ponad 20 tysięcy dzieci w Polsce, dzięki funkcjom Celów, Zadań i Kieszonkowego, pod okiem rodziców, uczy się finansów w praktyce.

Czytaj także: Dzień bez Długów: jak zarządzać pieniędzmi w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa?

Automatyczne oszczędzanie

Co jeśli w dzieciństwie nie mieliśmy dostępu do aplikacji typu Revolut Junior? Nigdy nie jest za późno. Odkładanie pieniędzy może być automatyczne - odkładasz ile wydajesz, odkładasz połowę tego co wydajesz, to od klienta zależy jak skonfiguruje swoje sejfy Vault w aplikacji. Polacy odłożyli w sejfach Vault średnio 3200 zł na osobę w 2020 roku, głównie w walucie krajowej (PLN 60%), ale nie tylko. Klienci, którzy obawiali się słabnącej złotówki, odkładali także w euro (EUR 15%), franku szwajcarskim (CHF 2%), bitcoinie (BTC 2%) i złocie (XAU <1%). 

Co odkładamy w sejfach Revoluta?
Źródło: Revolut

Czytaj także: 17 listopada Dzień bez Długów: jak poradzić sobie z problemami w spłacie zobowiązań >>>

Ostrożne wydatki

Czy wystarczy automatycznie oszczędzać? To dobry początek, ale trzeba kontrolować też spłatę długu (jeśli jest) oraz wydatki. Zwłaszcza w sezonie przedświątecznym. Czy to znaczy, że z uwagi na Covid-19 i kryzys mamy nie kupować prezentów? Nie, ale warto w tych wydatkach także szukać oszczędności:

  • Po pierwsze korzystać z rabatów i cashbacku od wybranych marek, na przykład na platformie Rewards. 
  • Po drugie, blokować cykliczne płatności za usługi, z których nie korzystamy, dzięki funkcji zarządzania Subskrypcjami. 
  • Po trzecie ustalać cele i limity wydatków, a następnie kontrolować je według kategorii i usługodawców, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, dzięki funkcjom Budżetowania.
  • Po czwarte, jeśli z uwagi na Covid-19 rezygnujemy ze świątecznych spotkań i zamiast fizycznego prezentu chcemy przesłać bliskim gotówkę, zwłaszcza za granicę, napiszmy dedykację, wybierzmy okładkę i skorzystajmy z funkcji Prezenty.
  • Po piąte, kupowanie prezentów online, gdy przeglądamy oferty na całym świecie daje większy wybór i szansę oszczędności, dla bezpieczeństwa warto użyć wtedy karty wirtualnej ze zmiennym numerem.
Przedświąteczne transakcje Revolut
Źródło: Revolut

Taniej online

Porównywanie cen i ofert online to szansa na oszczędność. Wiedzą o tym Polacy, dlatego e-commerce rośnie. Porównując okres od 1 września do 16 października w 2019 i 2020 roku, widać wzrost liczby klientów Revolut kupujących online (+38%), wartości tych wydatków (+45%), liczby transakcji online (+56%) i średnich wydatków na klienta (+12%). Polacy kupują online z pomocą Revolut częściej za granicą niż w Polsce, ale wraz z pandemią te różnice się wyrównały. Udział zakupów online w Polsce w zakupach ogółem w kraju i zagranicznych wzrósł w zakresie liczby transakcji do 43% (+12%), ich wartość do 32% (+11%), a średnie wydatki na klienta do 41% (+7%). 

Źródło: Revolut
Udostępnij artykuł: