Dzień Matki: ile wydamy w tym roku na prezenty?

Bez krawata

Na przeciętny upominek dla mamy Polacy wydają w bieżącym roku 67 złotych - wynika z danych zebranych przez Open Finance. Mamy powinny spodziewać się przede wszystkim kosmetyków, suplementów diety i upominków związanych z wyposażeniem domu.

Młoda kkobieta wręczająca prezent starszej
Fot. stock.adobe.com/Ivan

Na przeciętny upominek dla mamy Polacy wydają w bieżącym roku 67 złotych - wynika z danych zebranych przez Open Finance. Mamy powinny spodziewać się przede wszystkim kosmetyków, suplementów diety i upominków związanych z wyposażeniem domu.

Na prezenty z okazji Dnia Matki wydamy przynajmniej 750 milionów złotych #DzieńMatki #OpenFinance @OpenFinanceSA

Już w sobotę 26 maja swoje święto będzie miało ponad 11 milionów mam – wynika z szacunków Open Finance opartych o dane GUS. Jest to okazja, aby docenić pracę i poświęcenie naszych rodzicielek. Z tej okazji Open Finance sprawdził jakie upominki przygotowały dzieci swoim mamom. Bazujemy przy tym nie na ankiecie, ale na 167 tysiącach faktycznie zawartych transakcji na najpopularniejszym serwisie aukcyjnym w Polsce.Wykres: Najpopularniejsze prezenty na Dzień Matki w 2018 roku

Najpopularniejszymi prezentami są kosmetyki

Największą popularnością wśród upominków na Dzień Matki cieszą się przedmioty z kategorii kosmetyki. Chodzi tu szczególnie o podkłady, tusze do rzęs, kosmetyki do włosów, lakiery do paznokci, ale też na przykład perfumy. Na takie upominki przypadało aż 35% zakupów. Dużo pociech wybrało też dla swoich mam upominek związany z wyposażeniem domu. Tu znaleźć można ozdobne koce, szkatułki na precjoza czy różne wazony, świece i świeczniki. Przypada na nie 12% zakupów. Identyczny wynik zanotowały suplementy diety. Te od kilku lat zyskują na popularności. Wszelkie paramedykamenty z witaminami i innymi substancjami mającymi poprawić nasze zdrowie i samopoczucie wybrała co szósta pociecha. Co dziesiąty upominek może też pochodzić z kategorii drobne AGD. Mamy mogą więc spodziewać się blenderów, robotów kuchennych, wyciskarek do soków, ale też prostownic, suszarek czy lokówek itp.Swoje miejsce w rankingu znalazły też personalizowane upominki, książki, gry towarzyskie i płyty z muzyką, choć te wszystkie rozwiązania łącznie wybrała tylko co dwunasta pociecha.

Wybieramy prezent do 50 złotychNa prezent dla mamy pociechy wydają przeciętnie po 67 złotych - wynika z szacunków Open Finance. Ile więc wart jest rynek upominków kupowanych z okazji Dnia Matki? W Polsce jest około 11-13 milionów matek. Zakładając nawet ten najbardziej zachowawczy szacunek, można obliczyć, że pociechy wydadzą na upominki przynajmniej 750 milionów złotych.Wykres: Kwota wydana na upominek z okazji Dnia Matki w 2018 rokuTyle mówi średnia, ale dokładniejsze zagłębienie się w zebrane dane pokazuje, że przeciętna cena jest zawyżona przez koszt drogich upominków. Większość osób zdecydowała się bowiem wydać od 20 do 50 zł (54% zakupów). Co piąta mama może spodziewać się prezentu wartego od 50 do 100 złotych, a co dziewiąta czegoś za co pociecha zapłaciła nie więcej niż 20 złotych. Wartość sentymentalna takich upominków może być jednak znacznie większa. W tym budżecie można bowiem już znaleźć propozycje personalizowanych gadżetów, z których można korzystać na co dzień (np. kubki, szkatułki). Nie brakuje jednak też podarunków o większej wartości – kosztujących nawet ponad 500 złotych. Tymi najpewniej obdarowują jednak już bardziej dorosłe dzieci.Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dużo kosztować mogą prezenty kupowane z okazji Dnia Matki sprawdziliśmy wyniki ponad 18 tysięcy aukcji na największym portalu aukcyjnym w Polsce. Wybraliśmy przy tym najpopularniejsze oferty w swoich kategoriach, na których sprzedano prawie 167 tysięcy przedmiotów. Dane zebraliśmy w dniach 22-23 maja, a więc na zaledwie kilka dni przed Dniem Matki. Uwzględniając przy tym koszty wysyłki, mogliśmy sprawdzić jak dużo pieniędzy Polacy wydają na prezenty. W naszych szacunkach zakładamy ponadto, że nie tylko małe, ale też dorosłe dzieci kupują swoim mamom upominki.Liczbę kobiet, które posiadają dzieci oszacowaliśmy natomiast na podstawie danych GUS o liczbie kobiet posiadających dzieci. Co ważne założyliśmy zachowawczo, że panie, które mają kilka pociech otrzymają jeden upominek. W praktyce Polacy mogą więc wydać na upominki z okazji 26 maja znacznie więcej niż 750 milionów złotych.
Udostępnij artykuł: