Dzień Płatności Bezgotówkowych: czy możemy obyć się już na co dzień bez gotówki?

Finanse osobiste / Wydarzenia

Czy możemy obyć się już na co dzień bez gotówki? Wydaje się, że tak. Coraz chętniej robimy przelewy, płacimy kartami czy telefonem.

Płatność telefonem
Fot. stock.adobe.com/orelphoto

Czy możemy obyć się już na co dzień bez gotówki? Wydaje się, że tak. Coraz chętniej robimy przelewy, płacimy kartami czy telefonem.

Według badania #MobilnyPortretPolaka, dla 42% Polaków bardziej uciążliwe byłoby zostawienie w domu telefonu niż portfela #płatności #DzieńPłatnościBezgotówkowych @BankMillennium

Klienci indywidualni Banku Millennium zrealizowali od początku roku aż 307 milionów transakcji bezgotówkowych (suma przelewów (z wyłączeniem przelewów między rachunkami własnymi klienta), transakcji bezgotówkowych realizowanych kartami plastikowymi, transakcji HCE i płatności BLIK). Według badania #MobilnyPortretPolaka, dla 42% Polaków bardziej uciążliwe byłoby zostawienie w domu telefonu niż portfela. Te dane mówią same za siebie.- To, jak szybko odzwyczajamy się od gotówki, pokazują statystyki. Obserwujemy na przykład bardzo szybki wzrost liczby transakcji zbliżeniowych telefonem. W III kw. 2018r. nasi klienci zrealizowali w terminalach płatniczych ponad 2 mln takich transakcji. Porównaliśmy tę wartość z III kwartałem 2017 r. i widzimy ponad 200% wzrost r/r. Pokazują to też wyniki naszego badania - Polacy chętnie realizują transakcje mobilnie, za pośrednictwem smartfonów – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium.

Z badania #MobilnyPortretPolaka wynika, że już 31% Polaków korzysta z bankowości mobilnej w telefonie. Respondenci chętnie też dokonują mobilnie transakcji bezgotówkowych. Wśród użytkowników bankowości mobilnej:- 75% płaci za zakupy w sklepie internetowym za pomocą bankowości mobilnej;- 58 proc. opłaca w ten sposób rachunki/czynsz;- 41 proc. płaci BLIKIEM;- 30 proc. płaci zbliżeniowo telefonem;

Mobilnie kupujemy już też ubezpieczenia turystyczne i komunikacyjne czy bilety komunikacyjne. Opłacamy też w ten sposób parkingi. Zakup ubezpieczenia tą drogą deklaruje 11 proc. użytkowników smartfonów. Zakup biletu autokarowego lub kolejowego deklaruje 16% osób, a biletu komunikacji miejskiej 13%. Parkingi opłaca mobilnie już 7% użytkowników smartfonów.Czytaj także: Dzień Płatności Bezgotówkowych: 16 października zostaw portfel w domu >>>Metryka badania #MobilnyPortretPolaka: badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Banku Millennium w grudniu 2017 na reprezentatywnej, 1000-osobowej, ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 18  i więcej lat. Technika badawcza: CATI.

Źródło: Bank Millennium

 
Udostępnij artykuł: