e-commerce: ile z 31 mld zł dla polskich e-sklepów?

Finanse i gospodarka

W tym roku liczba rodzimych sklepów internetowych przekroczy 22 tysiące. Do tego dochodzą liczne platformy aukcyjne, sprzedażowe czy e-pasaże. Zaczyna robić się tłoczno. A to dopiero początek, gdyż dynamicznie rozwijający się handel transgraniczny oraz ekspansja zagranicznych graczy spowoduje, że podaż będzie jeszcze większa. Jak na tak konkurencyjnym rynku odnieść sukces?

Do tego, że handel w internecie jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Wartość globalnego rynku e-commerce przekroczy w tym roku 1,8 biliona dolarów, by już w 2017 r. osiągnąć poziom 2,4 biliona. Na tym tle Polska jest wciąż małym rynkiem, jednak w rodzimych realiach są to duże pieniądze. – Według estymacji Sociomantic Labs w tym roku rodzimy rynek e-commerce urośnie o ponad 15 proc. do wartości 31,12 miliarda złotych. To powoduje, że chętnych to do walki o niego z roku na rok przybywa. Tylko w tym roku liczba sklepów internetowych działających w polskim internecie wzrośnie o 10 proc. i przekroczy 22 tysiące – mówi Maciej Wyszyński dyrektor zarządzający w Europie Centralnej i Wschodniej z Sociomantic Labs. A w kolejce ustawiają się następni chętni: platformy aukcyjne, sprzedażowe, e-pasaże oraz zagraniczni gracze myślący o rynku Europy Centralnej i Wschodniej, w tym Polsce. Całości dopełnia intensywnie rozwijający się handel transgraniczny, którego wartość, wg agencji badawczej Nielsen, wyniesie aż 308 miliardów dolarów w 2018 roku. To powoduje, że również zagraniczne sklepy, wraz z usuwanymi z roku na rok barierami w ramach Unii Europejskiej, coraz chętniej wchodzą także na nasz rynek.

Na domiar złego, oprócz silnej konkurencji, rodzimym sklepom internetowym coraz trudniej pozyskać klienta ze względu zmianę zwyczajów zakupowych stymulowanych intensywnym rozwojem technologii, w tym przede wszystkim mobilnych. Współczesny konsument kupuje kiedy i gdzie chce – przez internet, mobile i w offline. Koniecznym staje się nie tylko łączenie działań we wszystkich kanałach sprzedaży, wdrażanie zaawansowanych narzędzi analitycznych, ale także personalizacji oferty. Jak zatem, będąc rodzimym e-sklepem, „ugryźć” tort wart ponad 31 miliardów złotych?

W jedności siła

Najnowsze badania,,Building the business case for a unified commerce platform” wskazują, że coraz więcej sprzedawców rozumie, jakie znaczenie dla sukcesu sklepu ma integracja wszystkich kanałów sprzedaży. Aż 53 proc. przebadanych respondentów stwierdziło, że w ciągu kilku najbliższych lat zamierza wprowadzić zunifikowane platformy handlowe w swoich firmach. W dłuższej perspektywie, chce to zrobić nawet 86 proc. z nich.

To propozycja tylko dla Ciebie kliencie

58 proc. klientów uważa, że oferty i promocje, jakie dostają od sprzedawców, mijają się z ich potrzebami i są często zbyt ogólne, wynika z najnowszych badań. Dotarcie do potencjalnych klientów umożliwia analiza ich zachowań w sieci m.in. wejść na strony internetowe czy oglądania określonych produktów. Takie informacje oraz wykorzystanie ultranowoczesnych technologii, pozwalają na przygotowanie przekazu reklamowego „szytego na miarę”. Jest to tzw. reklama osobista (ang. programmatic buying). – Taka personalizacja, czyli dopasowanie przekazu do określonego klienta, umożliwia jego modyfikację w zależności od tego, na jakim etapie ścieżki zakupowej jest aktualnie klient. To zdecydowanie zwiększa szanse nie tylko na jego utrzymanie, ale także na zwiększenie sprzedaży bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co ważne sprawdza się idealnie w handlu internetowym znacznie zwiększając skuteczność – wyjaśnia Maciej Wyszyński z Sociomantic Labs.

Skutecznie, bo indywidualnie

Personalizacja oferty daje zaskakująco dobre rezultaty. We wszystkich przypadkach przekłada się na wzrost konwersji, czyli sprzedaży. Jednak największe efekty dostosowania marketingu do potrzeb i zainteresowań klientów, według respondentów przynosi offline (95 proc.), e-reklama (93 proc.) czy SEM, czyli reklama w wyszukiwarkach (92%). Relatywnie najsłabsze efekty daje stosowanie personalizacji w przypadku SMS, gdyż „tylko” w 75 proc. przypadkach przekłada się na wzrost konwersji. Wyniki badań uświadamiają pilną potrzebę zarówno personalizacji, jak i integracji działań marketingowych – świadczenia usług w modelu omnichannel, czyli wielokanałowym. Obecna technologia umożliwia już dostosowanie oferty e-commerce do wielokanałowej ścieżki zakupowej klienta. Sprzedawcy mogą zaangażować potencjalnych klientów dopasowując przekaz w zależności od tego, z jakiego urządzenia korzystają lub kiedy byli zainteresowani zakupem. Zastosowanie reklamy osobistej – programmatic, umożliwia prowadzenie efektywnych działań w różnych kanałach, co przekłada się na zwiększenie konwersji. Co równie ważne, pozwala skupić się na potrzebach klienta, dzięki czemu konsumenci nie są niepokojeni przekazem, który nie znajduje się w obszarze ich zainteresowań.

Intensywnie rosnący rynek handlu internetowego, powoduje, że walka o klienta jest coraz trudniejsza. Z jednej strony rosnąca konkurencja, zarówno polska, jak i zagraniczna, a z drugiej klient kupujący gdzie i kiedy chce. Czy to oznacza, że rodzime e-sklepy stoją na przegranej pozycji? Nie, ponieważ z pomocą przychodzą innowacyjne technologie i usługi.

Źródła: 

eMarketer B2C Ecommerce Sales WorldWide

Badania “Building the business case for a unified commerce platform” przeprowadzone przez National Retail Federation, Ecommerce Europe, Ecommerce Foundation, przy współpracy z firmą Demandware. Badania zostały przeprowadzone na próbie prawie 300 przedstawicieli Amerykańskich, Europejskich i Australijskich firm handlowych

eMarketer “Path-To-Purchase”

Sociomantic Labs “E-commerce 2015″

Raport “Winning the retail battle 2015″ dla Kantar Retail

Udostępnij artykuł: