e-Dowód: do odbioru nowego dokumentu potrzebne będą dwa PIN-y

Technologie i innowacje

Wniosek o e-dowód złożony. Co robić w czasie oczekiwania na nowy dokument? Pomyśl nad PIN-em. A nawet dwoma.

E-dowód
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Wniosek o e-dowód złożony. Co robić w czasie oczekiwania na nowy dokument? Pomyśl nad PIN-em. A nawet dwoma.

Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma #eDowody #eDowód @MC_GOV_PL

1234? Nie. 123456? Nie. Jeśli jesteś jedną z kilkunastu tysięcy osób, które w pierwszym możliwym momencie złożyły wniosek o e-dowód, zacznij już myśleć nad PIN-em. Przy odbiorze dokumentu urzędnik poprosi Cię o ustalenie dwóch takich numerów. Jeśli choć trochę leży Ci na sercu los osób stojących za Tobą w kolejce – przemyśl to już teraz. Będą wdzięczni.

Możesz, ale nie musisz

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jeśli nie chcesz z niej korzystać, nie musisz. Jeśli chcesz, musimy Ci zagwarantować pełne bezpieczeństwo. Stąd kilka dodatkowych kroków przy odbiorze dokumentu. Nowe funkcjonalności dokumentu wiążą się z nowymi zabezpieczeniami.– Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.Czytaj także: Jak złożyć wniosek o e-Dowód i czym różnią się nowe dokumenty?

Czym się różnią?

czterocyfrowy PIN1 do profilu osobistego – będzie potrzebny, by potwierdzić naszą tożsamość w systemie teleinformatycznym, czyli np. logując się do e-usług.sześciocyfrowy PIN2 do podpisu osobistego – to kod do złożenia podpisu osobistego (równoznacznego z podpisem odręcznym), zostanie aktywowany w przypadku, gdy podczas składania wniosku o dowód zaznaczyłeś opcję, że chcesz posiadać certyfikat podpisu osobistego.WAŻNE! Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie musisz tego wtedy robić. Możesz to ustalić później – w dowolnym urzędzie gminy. Warunek – musisz to zrobić osobiście.Jeśli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z warstwy elektronicznej, możesz zrezygnować z jej aktywacji. W tym wypadku nie ustalasz żadnych kodów.Możesz też zechcieć aktywować tylko jedną funkcjonalność i tylko dla niej ustalić kod PIN. Funkcjonalność, czyli inaczej – certyfikat. Do wyboru masz certyfikat podpisu osobistego i/lub certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia.Jeśli zmienisz zdanie, w dowolnym momencie możesz przyjść do urzędu i aktywować drugą, brakującą funkcjonalność/ certyfikat.

PUK puk, czyli odbieram nowy dowód

Niemal każdemu, choć raz w życiu, zdarzyło się zablokować np. telefon komórkowy czy kartę płatniczą. Aby go odblokować potrzeba jeszcze jednego kodu… PUK. Tak samo działa e-dowód. Po trzykrotnym wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN1 lub PIN2, funkcjonalność odpowiednio – profilu osobistego lub podpisu osobistego zostanie zablokowana. Wtedy za pomocą kodu PUK będziesz mógł je odblokować i ustalić nowe kody PIN.WAŻNE! Przy odbiorze nowego dowodu osobistego otrzymasz kopertę z kodem PUK. Jeśli boisz się, że ją zagubisz, możesz zostawić kopertę w urzędzie i odebrać w dogodnym dla Ciebie momencie.Kontroluj czekanieWszyscy, którzy złożyli wnioski o nowy dowód 4 marca i później – otrzymają e-dowód. Na dokument z warstwą elektroniczną trzeba poczekać tyle samo czasu, co na „tradycyjne” dowody. Wnioski o nowy dowód można składać w urzędzie i online. Sprawdź, jak to zrobić.Przez Internet sprawdzisz też, czy Twój dokument jest już gotowy. Sprawdź.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: