E-dowód już od 4 marca. Jak złożyć wniosek i czym różnić się będą nowe dokumenty?

Technologie i innowacje

E-dowód
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Jeśli planujesz złożyć wniosek o nowy dowód osobisty w poniedziałek 4 marca lub później - po kilkunastu dniach odbierzesz e-dowód. Na pierwszy rzut oka jest podobny do obecnego dokumentu. Różnica? To co w środku i... jeszcze kilka innych szczegółów.

Kluczową różnicą między "starym" dowodem a e-dowodem jest warstwa elektroniczna #edowod #DowodyOsobiste @MC_GOV_PL

Wnioski o dowód będzie można składać online i w urzędzie. Tam normalnie wydawane też będą nowe dokumenty. Zmieni się tylko jedno…

Lepszy model

Ta zmiana to e-dowód. Ci, którzy zawnioskują o nowy dowód osobisty 4 marca i póŸźniej, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną. Na pierwszy rzut oka niewiele różnić się będzie od dotychczasowych dowodów. Nową informacją na pierwszej stronie dokumentu jest numer CAN, który jest także zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. CAN będzie potrzebny korzystającym z elektronicznych funkcji e-dowodu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nowy dowód jest jeszcze bezpieczniejszy niż dotychczasowe dowody osobiste. Numer CAN zabezpiecza przed odczytaniem – przez osoby nieuprawnione – zapisanych w nim danych – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Tajemnice warstwy

Kluczową różnicą między „starym” dowodem a e-dowodem jest warstwa elektroniczna. Co się w niej kryje?

– To  wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. Dzięki niemu zainteresowane osoby będą mogły używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami – mówi minister Marek Zagórski. – E-dowód to – poza dokumentem tożsamoœci – to także bezpieczny œśrodek identyfikacji elektronicznej. W skrócie: to na nim zapisany jest nasz profil osobisty, ale i podpis osobisty, który będzie umożliwiał podpisywanie dokumentów. Wszystko na jednym blankiecie – dodaje.

Czytaj także: Nowe e-dowody osobiste od 4 marca 2019 r. Wymiana nie jest obowiązkowa >>>

Nic na siłę

Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Nie ma też obowiązku wymiany dowodów. Jeœli Twój dokument jest ważny, możesz z niego korzystać. Jeœli chcesz e-dowód – możesz o niego zawnioskować jako powód wskazując wymianę dowodu bez warstwy elektronicznej. Za wymianę nic nie zapłacisz.

E-dowody – identycznie jak dotychczasowe dowody osobiste – będą ważne przez 10 lat.

Udostępnij artykuł: