E-ochroniarz z łapanki

BANK 2016/11

Cybernetyczny wyścig zbrojeń postępuje w tak szybkim tempie, że wkrótce nie będzie miał kto nas bronić. Pracy jest tyle, że już teraz są problemy ze znalezieniem fachowców. W kilku kolejnych latach będzie jeszcze gorzej. Do 2020 r. aż 15% etatów na stanowiskach specjalistów ds. bezpieczeństwa informatycznego nie zostanie obsadzonych.

Cybernetyczny wyścig zbrojeń postępuje w tak szybkim tempie, że wkrótce nie będzie miał kto nas bronić. Pracy jest tyle, że już teraz są problemy ze znalezieniem fachowców. W kilku kolejnych latach będzie jeszcze gorzej. Do 2020 r. aż 15% etatów na stanowiskach specjalistów ds. bezpieczeństwa informatycznego nie zostanie obsadzonych.

Igor Lagenda

E-ochroniarz z łapanki

Znalezienie specjalisty już teraz spędza sen z powiek wielu prezesom. Z badania MIT Technology Review Custom wynika, że blisko 40% amerykańskich firm ma z tym problem. A z roku na rok sytuacja będzie się tylko pogarszała Eksperci AT Kearney wyliczyli, że liczba wakatów na świecie wzrośnie ze 156 tys. w 2016 r. do ponad pół miliona w 2020 r. Tyko w Europie będzie do obsadzenia 300 tys. etatów na stanowisku specjalista ds. bezpieczeństwa informatycznego.

Anny Streżyńskiej z obsadzeniem stanowiska wiceministra ds. bezpieczeństwa cyfrowego. Pensja w wysokości 9000 zł miesięcznie nie robiła żadnego wrażenia na kandydatach.

Mniej ekspertów, większe straty

Większość, bo aż 82%, respondentów biorących udział w badaniu na potrzeby raportu „Hacking the Skills Shortage” potwierdziła istnienie braku umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa, a 71% uważa, że odpowiada ono za bezpośrednie i wymierne szkody w organizacjach, którym brakuje specjalistów i które stają się przez to łatwym celem dla hakerów.

– Deficyt pracowników z umiejętnościami w zakresie ochrony bezpieczeństwa w internecie skutkuje bezpośrednimi szkodami w firmach, w tym utratą danych zastrzeżonych i własności intelektualnej – uważa James A. Lewis, wiceprezes i dyrektor ds. programu technologii strategicznych w Centrum CSIS.

– To jest globalny problem i większość ankietowanych we wszystkich krajach była w stanie powiązać braki personalne ze stratami poniesionymi przez organizację – dodaje.

W 2015 r. tylko w Stanach Zjednoczonych brakowało 209 tys. specjalistów. Jeden na czterech ankietowanych przez Intel i CSIS potwierdził, że w jego firmie doszło do przejęcia poufnych danych, a przyczyną był brak wykwalifikowanego personelu, który by temu mógł zapobiec.

Autorzy „Hacking the Skills Shortage” wskazują, że w kontekście coraz szerszego wykorzystania chmury obliczeniowej, technologii mobilnych i internetu rzeczy (IoT) oraz rosnącego zagrożenia zaawansowanymi i ukierunkowanymi cyberatakami i cyberterroryzmem na całym świecie dostęp do wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa w internecie staje się nadrzędną potrzebą.

– W branży nie od dzisiaj toczą się dyskusje o tym, jak przeciwdziałać skomasowanemu naporowi cyberataków, ale ani sektor publiczny, ani prywatny nie podejmują wystarczająco aktywnych kroków, które mogłyby doprowadzić do rozwiązania problemu deficytu talentów w obszarze cyberbezpieczeństwa – zauważa Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland.

– Aby zaradzić temu kryzysowi, trzeba wykorzystać nowe modele edukacji, zwiększyć dostępność szkoleń i rozwinąć możliwość jak najszerszego wykorzystania automatyzacji, dzięki czemu wykwalifikowany pracownik będzie wykonywał jedynie rzeczywiście istotne zadania. Niezbędna jest też dywersyfikacja branży – przekonuje.

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: