EBC nie zaskoczył. Stopy procentowe bez zmian

Gospodarka

Siedziba EBC
Bohao Zhao [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, poinformował bank. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,0%.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,0% #EBC #StopyProcentowe

Analitycy oczekiwali pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

„Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie” – czytamy w komunikacie.

Niestandardowe środki polityki pieniężnej

„Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej” – czytamy dalej.

Prezes EBC omówi czynniki leżące u podstaw tych decyzji na konferencji prasowej, która rozpocznie się dziś o godz. 14.30 czasu środkowoeuropejskiego, podano także.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: