EBC pompuje rynek długu

Komentarze ekspertów

W czwartek przed południem obserwowaliśmy wyprzedaż na bazowych rynkach długu, w reakcji na środowe plotki na temat możliwego poziomu skupu papierów przez EBC.

W czwartek przed południem obserwowaliśmy wyprzedaż na bazowych rynkach długu, w reakcji na środowe plotki na temat możliwego poziomu skupu papierów przez EBC.

W czwartek po ogłoszeniu szczegółów programu rentowności europejskich papierów podążyły szybkim krokiem na południe, korygują w całości wzrosty dochodowości ze środowego popołudnia i czwartkowego poranka. Rentowności DE10Y spadły po decyzji o 13 pb. do 0,45%. Decyzja EBC o zakupach 60 mld papierów miesięcznie (rządowych i korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym) począwszy od marca 2015 do września 2016 najsilniej wpłynęła na wycenę papierów krajów południa Europy. Rentowności rządowych obligacji hiszpańskich 10Y spadły po ogłoszeniu decyzji o 16 pb. do nowego historycznego minimum 1,416%, zaś włoskich o 14 pb. do 1,633% (także historyczne minimum).

Czwartkowa decyzja EBC  przełożyła się na spadki rentowności krajowych papierów, po tym jak w czwartek rano mieliśmy do czynienia z ich wyprzedażą. W konsekwencji krzywa dochodowości przesunęła się na koniec czwartku w dół o 7-9 pb. (15 pb. w relacji do dziennego szczytu), w segmencie 2-10Y, zaś krzywa IRS o 9-11 pb. Takie zachowanie krzywych obligacyjnych oraz umocnienie złotego wpłynęło także na 8-10-punktowe przesunięcie w dół krzywej FRA, której najniższy punkt dla kontraktów 3M znalazł się na poziomie 1,44%.

Ministerstwo Finansów na czwartkowej aukcji sprzedało papiery OK0717 (sprzedaż 4,246 mld PLN/ rentowność 1,734%/ bit to cover ratio 1,07) i PS0420 (2,759 mld PLN/ 1,978%/ 1,55). Rentowności na aukcji były nieco wyższe niż w porannym handlu, zaś samo zainteresowania długiem nie było bardzo wysokie. Jednak czwartkowa decyzja EBC o rozpoczęciu skupu aktywów, powinna przywrócić zainteresowanie polskimi obligacjami na następnych aukcjach. W perspektywie kolejnych miesięcy spodziewamy się utrzymania atrakcyjnych wycen długu (szczególnie w segmencie 5Y+), co powinno dać MF czas na spokojne plasowanie emisji. Wyniki aukcji nie miały wpływu na bieżący handel na papierach skarbowych.

W piątek spodziewamy się nieznacznej korekty w górę stawek FRA za sprawą, naszym zdaniem dobrych, danych PMI z sektora przemysłowego w Europie i Azji. Szczególnie, że wskaźniki PMI z Japonii i Chin okazały się nieco lepsze niż wyniki grudnia, za sprawą poprawy perspektyw eksportu. W krótkim okresie poważniejszy wzrost stawek będzie niemożliwy z powodu umocnienia złotego, będącego konsekwencją czwartkowej decyzji EBC o uruchomieniu programu skupu aktywów. Taki zachowanie krzywej będą nasilać spekulacje na temat obniżki stóp w kraju w I kw. W dłuższym okresie spodziewamy się jednak przeważenia w wycenach krótkich instrumentów stopy procentowej, oczekiwań na lepsze dane makro z kraju i z Niemiec. W konsekwencji powinno oznaczać to powolny wzrost stawek FRA i krótkiego końca krzywej, aż do wkomponowania w ceny scenariusza jednej 25-punktowej obniżki stóp. Jednocześnie spodziewamy się pozostawania długiego końca i środka krzywej obligacyjnej i IRS na niskich poziomach.

150123.pko.proc.01.400x150123.pko.proc.02.300x150123.pko.proc.03.550x

Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski

Udostępnij artykuł: