EBC: stopy bez zmian do czasu, gdy inflacja osiągnie poziom 2 proc.

Gospodarka

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podał, że program skupu aktywów PEPP będzie trwał przynajmniej do końca marca 2022 r.

EBC
Fot. stock.adobe.com / tonsnoei

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podał, że program skupu aktywów PEPP będzie trwał przynajmniej do końca marca 2022 r.

"Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc." - napisano w komunikacie.

EBC podtrzymał wielkość programu skupu aktywów PEPP będzie trwał przynajmniej do końca marca 2022 r.

Czytaj także: EBC: nowa strategia polityki pieniężnej

Zakupy w ramach PEPP za 1.850 mld euro

"Rada Prezesów będzie nadal dokonywać zakupów aktywów netto w ramach PEPP na łączną kwotę 1.850 mld euro co najmniej do końca marca 2022 r., a w każdym razie do czasu, gdy uzna, że kryzys z powodu pandemii koronawirusa dobiega końca" - napisano.

"Rada Prezesów, po potwierdzeniu czerwcowej oceny warunków finansowania i perspektyw inflacji, nadal oczekuje, że zakupy w ramach programu skupu aktywów z powodu pandemii (PEPP) w bieżącym kwartale będą realizowane w znacznie szybszym tempie niż w pierwszych miesiącach roku" - dodano.

Czytaj także: Prezes EBC proponuje utworzenie europejskiego zielonego rynku kapitałowego

EBC zmienił forward guidance dla stóp proc. po zmianie celu inflacyjnego

"Stopy proc. pozostaną na obecnym lub niższym poziomie do czasu, gdy inflacja osiągnie poziom 2 proc. na długo przed końcem horyzontu projekcji. Może to również oznaczać okres przejściowy, w którym inflacja jest umiarkowanie powyżej celu” – napisano w komunikacie.

Po ogłoszeniu decyzji kurs euro spada o 0,02 proc. wobec dolara do 1,1792.

Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 1 pb do -0,4 proc.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 9 września 2021 r.

Czytaj także: EBC będzie mocniej chronić gotówkę

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: