EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe bez zmian

Gospodarka

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego
Fot. stock.adobe.com/Felix Pergande

Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, poinformował bank. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,0%. Rada Prezesów EBC zadeklarowała, że jest gotowa do dostosowywania wszystkich swoich instrumentów, aby upewnić się, że inflacja zmierza w kierunku celu w sposób trwały.

Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach #EBC #StopyProcentowe

Analitycy oczekiwali pozostawienia stóp procentowych.

„Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zdecydowała, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz -0,40%. Rada Prezesów oczekuje obecnie, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przynajmniej do pierwszego półrocza 2020, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji celu inflacyjnego w średnim okresie” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Europejski Bank Centralny: co dalej pod nowym kierownictwem?

Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej, podano także.

Potrzeba wysoce akomodacyjnego nastawienia w polityce pieniężnej przez dłuższy okres

„Rada Prezesów podkreśliła również potrzebę wysoce akomodacyjnego nastawienia w polityce pieniężnej przez dłuższy okres, ponieważ wskaźniki inflacji – zarówno obecne, jak i przewidywane – znajdowały się stale poniżej poziomów, które są zgodne z celem. W związku z tym, jeśli perspektywy inflacji w średnim okresie będą nadal poniżej celu, Rada Prezesów jest zdeterminowana, by działać, zgodnie z zasadą symetryczności dotyczącą celu inflacyjnego. Stąd też jest gotowa do dostosowywania wszystkich swoich instrumentów, zgodnie z potrzebą, aby upewnić się, że inflacja zmierza w kierunku celu w sposób trwały” – czytamy dalej.

Prezes EBC omówi czynniki leżące u podstaw tych decyzji na konferencji prasowej, która rozpocznie się dziś o godz. 14.30 czasu środkowoeuropejskiego, podano także.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: