EBC: zmiana forward guidance dla stóp procentowych niekoniecznie oznacza „niżej na dłużej”

Gospodarka

Zmiana forward guidance dla stóp procentowych EBC niekoniecznie oznacza, że pozostaną one na niskim poziomie przez dłuższy czas - napisano w protokole z posiedzenia EBC w dn. 21-22 lipca.

EBC
Fot. stock.adobe.com / tonsnoei

Zmiana forward guidance dla stóp procentowych EBC niekoniecznie oznacza, że pozostaną one na niskim poziomie przez dłuższy czas - napisano w protokole z posiedzenia EBC w dn. 21-22 lipca.

"(Nowy forward guidance - przyp. red.) niekonieczne implikuje 'niższe na dłużej' stopy procentowe, jeżeli ostatecznie zakotwiczy on oczekiwania inflacyjne w celu, jak się oczekuje" - napisano.

EBC zmienił w lipcu forward guidance dla stóp procentowych po zmianie celu inflacyjnego

"Wspierając swój symetryczny dwuprocentowy cel inflacyjny i zgodnie ze strategią polityki pieniężnej, Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy proc. pozostaną na obecnym lub niższym poziomie do czasu, gdy inflacja osiągnie poziom 2 proc. na długo przed końcem horyzontu projekcji. Może to również oznaczać okres przejściowy, w którym inflacja jest umiarkowanie powyżej celu” - brzmi forward guidance.

Czytaj także: Christine Lagarde: EBC nie będzie celowo dopuszczał do przekraczania celu inflacyjnego >>>

Według protokołu z posiedzenia nowe brzmienie forward guidance było "szeroko oceniane jako dobrze zbilansowane".

Według dokumentu, nowa strategia celu inflacyjnego oraz nowy guidnace obniżają ryzyko pojawienia się możliwych skutków ubocznych luźnej polityki monetarnej, ponieważ oba instrumenty powinny skrócić okres utrzymywania się stóp proc. na bardzo niskim poziomie, a przy innych czynnikach niezmienionych, obniżyć wymaganą skalę skupu aktywów.

Czytaj także: EBC: stopy bez zmian do czasu, gdy inflacja osiągnie poziom 2 proc. >>>

W gronie Rady Prezesów EBC pojawiły się jednak głosy, żeby zastosować jeszcze mocniejszy forward guidance - podano w protokole.

Dyskusja na temat programu skupu aktywów APP odbędzie się w trakcie wrześniowego posiedzenia

Dodano, że dyskusja na temat programu skupu aktywów APP odbędzie się w trakcie wrześniowego posiedzenia EBC.

Rada Prezesów oceniała w lipcu, że w krótkim terminie ryzyka dla inflacji były przechylone w górę, a w mniejszym stopniu również w średnim terminie.

Frederic Ducrozet, ekonomista Pictet Wealth Management, komentując protokół EBC zauważył, że po raz pierwszy od "wielu lat" EBC wskazał ryzyka w górę dla inflacji w średnim terminie.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 9 września. Podczas posiedzenia opublikowane zostaną kwartalne projekcje makroekonomiczne.

Rynek przyjął publikację minutes EBC jako neutralną. EUR/USD utrzymuje ok. 0,1-proc wzrosty w okolicy 1,177, a rentowność 10-letnich obligacji Niemiec rośnie o 1 pb. do -0,41 proc.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: