Nadzwyczajne posiedzenie EBC: co ustaliła Rada Prezesów?

Gospodarka

Europejski Bank Centralny przyspieszy prace nad nowym narzędziem przeciwdziałającym fragmentacji rynku - podano w komunikacie po nadzwyczajnym posiedzeniu EBC w środę.

Europejski Bank Centralny
Fot. stock.adobe.com/Tobias Arhelger

Europejski Bank Centralny przyspieszy prace nad nowym narzędziem przeciwdziałającym fragmentacji rynku - podano w komunikacie po nadzwyczajnym posiedzeniu EBC w środę.

"Rada Prezesów EBC spotkała się w środę, aby wymienić poglądy na temat aktualnej sytuacji rynkowej. Ponieważ stopniowy proces normalizacji polityki został zainicjowany w grudniu 2021 r., Rada Prezesów zobowiązała się przeciwdziałać ponownemu ryzyku fragmentacji. Pandemia pozostawiła trwałą słabość w gospodarce strefy euro, które w rzeczywistości przyczyniają się do nierównej transmisji normalizacji naszej polityki pieniężnej w różnych krajach i jurysdykcjach" - napisano w komunikacie.

Czytaj także: EBC rozpoczyna cykl podwyżek stóp procentowych >>>

"Na podstawie tej oceny Rada Prezesów zdecydowała, że zastosuje elastyczność w reinwestowaniu zapadających aktywów zakupionych w ramach PEPP (program zakupów aktywów w ramach pandemii) w celu zachowania funkcjonowania mechanizmu transmisji polityki pieniężnej, co jest warunkiem koniecznym, aby EBC mógł wywiązać się ze swojego celu zapewnienia stabilności cen. Ponadto Rada Prezesów postanowiła upoważnić odpowiednie komitety Eurosystemu wraz ze służbami EBC do przyspieszenia prac nad projektem nowego instrumentu przeciwdziałającego fragmentacji rynku, który przedstawionoby do rozważenia przez Radę Prezesów" – dodano.

Czytaj także: EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian i zapowiedział podwyżki w lipcu i we wrześniu >>>

Media podają, że decyzja o pilnym posiedzeniu EBC pojawiła się po tym, jak rentowność 10-letniego długu Włoch wzrosła w tym tygodniu powyżej 4 proc., po raz pierwszy od 2014 r. W środę rentowność ta spadła o 30 pb do 3,88 proc.

W ub. tygodniu Rada Prezesów na swoim posiedzeniu postanowiła pozostawić oprocentowanie podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu na niezmienionym poziomie odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. i -0,50 proc.

Zapowiedź podwyżek stóp procentowych

EBC podał wówczas, że przewiduje stopniową i stabilną ścieżkę dalszych podwyżek stóp procentowych, które mają rozpocząć się w lipcu.

Następne planowe posiedzenie EBC odbędzie się 21 lipca. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: