EBI: finansowanie dla Polski wzrosło do rekordowych 6,5 mld euro w 2021 r.

Gospodarka

Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wsparła inwestycje w Polsce rekordową kwotą 6,5 mld euro w 2021 r., w tym blisko 5,7 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i 805 mln euro z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, poinformowała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

siedziba EBI, budynek i tablica info
Fot. stock.aobe.com / EdNurg

Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wsparła inwestycje w Polsce rekordową kwotą 6,5 mld euro w 2021 r., w tym blisko 5,7 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i 805 mln euro z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, poinformowała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

"Ponad 7 na 10 przedsiębiorców w UE wskazuje, że to właśnie niepewność jest tym kluczowym czynnikiem, który powoduje, że decyzje inwestycyjne są odkładane na przyszłość. W Polsce już niemal 9 na 10 przedsiębiorców deklaruje, że niepewność jest tym kluczowym czynnikiem, który odracza podjęcie decyzji o inwestycji. Aby mechanizm inwestycyjny działał bez zakłóceń, potrzebne są mechanizmy podziału ryzyka, dostarczania długoterminowego, konkurencyjnego finansowania oraz wsparcia w zakresie doradztwa inwestycyjnego. I to jest misja naszego banku - długoterminowe, konkurencyjnej finansowanie, zwłaszcza mając na uwadze bariery w pozyskiwaniu takiego kapitału przez małe i średnie przedsiębiorstwa" - powiedziała Czerwińska podczas konferencji "Inwestycje jako akcelerator zmian".

Czytaj także: Grupa EBI zwiększyła przekazane środki finansowe o 23 proc. rdr, do 95 mld euro w 2021 roku; na co przeznaczono pieniądze?

Tylko w ub. roku Grupa EBI wsparła inwestycje w Polsce rekordową kwotą 6,5 mld euro, w tym blisko 5,7 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i 805 mln euro z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

"To sprawiło, że pod względem wielkości finansowania Polska znalazła się po raz pierwszy na 4. miejscu wśród 27 państw członkowskich UE - za Francją, Włochami i Hiszpanią" - dodała wiceprezes.

Finansowanie Grupy EBI wsparło ok. 670 tys. miejsc pracy

Finansowanie Grupy EBI wsparło ok. 670 tys. miejsc pracy, co odpowiada 1,2% polskiego PKB, podkreśliła.

"Wielkość finansowania to jest również efekt dźwigni, czyli inwestowanie kapitału, które wspiera pozyskiwanie nowych inwestorów - zarówno prywatnych, jak i publicznych. Nasze badania pokazują, że każde 1 euro wydane przez nas na finansowanie tzw. zielonych projektów pozwala na dodatkowe zmobilizowanie ok. 4 euro finansowania w rynku prywatnego i publicznego" - wskazała Czerwińska.

­Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: