EBI: ok. 398 mln zł finansowania na OZE i poprawę efektywności energetycznej w Polsce

ESG

Europejski Bank Inwestycyjny, jako menadżer funduszu funduszy, prowadzi działania w kierunku wyłonienia pośredników finansowych dla programów finansowania dłużnego odnawialnych źródeł energii – o wartości ok. 91 mln zł - i działań na rzecz efektywności energetycznej w małych i średnich przedsiębiorstwach - o wartości ok. 307 mln zł.

Żarówka z roślinką w środku i symbolami OZE
Fot. stock.adobe.com/tonefotografia

Europejski Bank Inwestycyjny, jako menadżer funduszu funduszy, prowadzi działania w kierunku wyłonienia pośredników finansowych dla programów finansowania dłużnego odnawialnych źródeł energii – o wartości ok. 91 mln zł - i działań na rzecz efektywności energetycznej w małych i średnich przedsiębiorstwach - o wartości ok. 307 mln zł.

Łączna kwota na wszystkie działania dla energetyki, jakie prowadzi obecnie #EBI (w tym dla mieszkalnictwa, #MŚP i na #OZE), to 692 mln zł #energetyka

"W ramach regionalnych programów operacyjnych, w których pełnimy rolę menadżera funduszu funduszy, prowadzimy negocjacje na rzecz wyłonienia pośredników finansowych dla finansowania energii odnawialnej w województwach kujawsko-pomorskim i pomorskim" – powiedział Paweł Paszczyk, fund and structuring officer EBI.

Program będzie skierowany do podmiotów z branży energetyki

Program finansowania OZE będzie skierowany do podmiotów z branży energetyki. Jego wartość to ok. 91 mln zł."W zakresie efektywności energetycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzone są obecnie negocjacje z wytypowanymi pośrednikami finansowymi. Po podpisaniu umów, jeszcze w tym roku będą otwarte nabory dla odbiorców programu " - wskazał także przedstawiciel EBI.

Działanie to będzie realizowane w województwie śląskim i kujawsko-pomorskim, a jego wartość to ok. 307 mln zł.EBI jako menadżer funduszu funduszy zarządza częścią środków z regionalnych programów operacyjnych. Instytucja pełni tę rolę w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i śląskim. W dziedzinie energetyki finansowane są działania z zakresu efektywności energetycznej – dla mieszkalnictwa oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw – oraz odnawialnych źródeł energii. W przypadku każdego z działań wybierany jest polski pośrednik finansowy.Przykładem takiego działania są niedawno podpisane umowy z Getin Noble Bankiem na łączną kwotę 273 mln zł (równowartość około 64 mln euro), których celem jest zapewnienie kredytów na niezbędną termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych w województwach pomorskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim.Czytaj także: Getin Noble Bank: umowa z EBI na 273 mln zł wsparcia projektów termomodernizacji budynków >>>

"Są to projekty, które mają zwiększyć efektywność energetyczną, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i podnieść jakość życia mieszkańców przez obniżenie ich kosztów energetycznych i też zmniejszenie obciążeń dla środowiska" – wskazał Paszczyk.

Łącznie 692 mln zł na wszystkie działania dla energetyki

Łączna kwota na wszystkie działania dla energetyki, jakie prowadzi obecnie EBI (w tym dla mieszkalnictwa, MŚP i na OZE), to 692 mln zł.Wcześniej w tym roku EBI podpisał trzy umowy operacyjne o wartości 378 mln zł (równowartość około 85 mln euro) z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, których celem jest wspieranie projektów z zakresu rewitalizacji obszarów miejskich w województwach pomorskim, mazowieckim i śląskim.

Źródło: Kamila Wajszczuk, ISBnews

Udostępnij artykuł: