ECB ponownie w centrum uwagi

Finanse i gospodarka

Czwartkowe posiedzenie ECB oraz piątkowe payrolsy to najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu. ECB powinno dalej łagodzić politykę monetarna natomiast zza oceanu należy spodziewać się raczej wzrostu nowych miejsc pracy.

Czwartkowe posiedzenie ECB oraz piątkowe payrolsy to najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu. ECB powinno dalej łagodzić politykę monetarna natomiast zza oceanu należy spodziewać się raczej wzrostu nowych miejsc pracy.

Ubiegły tydzień nie należał do ciekawych pod względem publikacji makroekonomicznych. Piątek kończyliśmy finalnym odczytem amerykańskiego PKB oraz indeksem Uniwersytetu Michigan. Obie pozycje poprawiły notowania amerykańskiej waluty. Annulaizowany PKB w drugim kwartale wzrósł o 4,6 proc. a rynek oczekiwał wzrostu tylko o 4,2 proc. Indeks Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje wśród amerykańskich gospodarstw domowych wzrósł z 82,5 pkt. do 84,6 pkt. w zasadzie zgodnie z oczekiwaniami rynku. Dobre dane pozwoliły dolarowi na ustanowienie kolejnego minimum w okolicy 1,2677.

Ten tydzień rozpoczniemy dość spokojnie. Dzisiaj nie ma istotniejszych danych więc i zmienność powinna być ograniczona. We wtorek na pierwszy plan wysuwa się PKB z Wielkiej Brytanii za II kwartał. Finalny odczyt (prog. 0,8 proc. k/k oraz 3,2 proc. r/r) może jedynie poprawić i tak dobre notowania brytyjskiego funta.

W środę będzie już ciut ciekawiej. Indeksy PMI dla przemysłu ze strefy oraz USA a także raport ADP to zaledwie przedsmak czwartkowego posiedzenia ECB oraz piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Europejski Bank Centralny na czwartkowym posiedzeniu powinien podać wielkość skupu ABS-ów oraz listów zastawnych. Można się spodziewać też komentarza dotyczącego średnio udanych aukcji LTRO i ewentualnych kroków ECB aby zachęcić banki do większego zaangażowania w aukcje. Coraz bardziej luźna polityka monetarna ze strony ECB będzie ciągle pozostawiać euro w defensywie wobec innych walut. A już dzień później jak zawsze w pierwszy piątek miesiąca poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. W ubiegłym miesiącu wynik mocno rozczarował. W tym miesiącu oczekiwania na wzrost liczby miejsc pracy są nieco niższe niż w ubiegłym (205 tys. - wobec 230 tys.) ale odczyt będziemy porównywać do 142 tyś. odnotowanych w sierpniu.

EURPLN: Kurs EUR/PLN we wrześniu jeszcze nie przebił się poniżej 4,17 i szanse na to maleją. Obecnie kurs stabilizuje się w okolicy 4,1850 i wobec braku dzisiaj i jutro istotnych danych makro z dużym prawdopodobieństwem można założyć pozostanie kursu między 4,18 a 4,20.

EURUSD: Ciągle nie ma korekty na eurusd. W tym tygodniu w czwartek ECB a w piątek payrolsy mogą wprowadzić większe zmiany w notowania euro do dolara. Na razie można się jedynie spodziewać niewielkiego powroty notowań powyżej 1,27 i oscylacji wokół tego poziomu.

Dom Maklerski AFS

 

Udostępnij artykuł: