ECB rozpoczyna skup ABS-ów

Komentarze ekspertów

Słabsze od prognozowanych dane napływające z największej gospodarki Eurostrefy, gdzie w listopadzie przemysłowy indeks PMI spadł do poziomu 50 pkt, natomiast usługowy indeks PMI - do 52.1 pkt, przyczyniły się do osłabienia wartości wspólnej waluty - w efekcie kurs EUR/USD spadł w czwartek do poziomu 1.2506.

Coraz więcej wskazuje na to, że spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w Niemczech będzie miało znaczący wpływ na kondycję całego regionu. W czasie przemówienia wygłoszonego na odbywającym się dzisiaj we Frankfurcie Europejskim Kongresie Bankowym, Mario Draghi podkreślił, że sytuacja ekonomiczna w strefie euro jest trudna i nie należy spodziewać się silnego ożywienia gospodarczego w najbliższych miesiącach. W celu przeciwdziałania deflacji, szef ECB zapowiedział także rozpoczęcie programu skupu ABS-ów, mającego pobudzić akcję kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Zapowiedź wprowadzenia kolejnych działań stymulujących europejską gospodarkę, będzie najprawdopodobniej sprzyjała dalszej deprecjacji wspólnej waluty.  Popołudniu, uwagę inwestorów przyciągną również wiadomości docierające z Kanady, gdzie zostaną opublikowane dane na temat dynamiki inflacji CPI (prognoza -0.2% m/m i 2.1% r/r).

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: