EDF złożył wstępną ofertę budowy 4 – 6 reaktorów jądrowych EPR w Polsce

ESG

EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę 4-6 reaktorów EPR (European Pressurized Reactor) w Polsce o całkowitej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach - podał EDF w komunikacie prasowym.

Logo EDF
Fot. EPA/PAP Biznes

EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę 4-6 reaktorów EPR (European Pressurized Reactor) w Polsce o całkowitej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach - podał EDF w komunikacie prasowym.

Wstępna oferta obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja instalacji, schemat przemysłowy, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, kosztorys i harmonogram.

"Oferta wspiera realizację celów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 roku. Ma ona również na celu określenie zasad polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego wspierającego ambitny plan transformacji energetycznej Polski, zgodny z europejskim celem neutralności węglowej" - napisano w komunikacie.

"Program jądrowy oparty na technologii EPR przyniósłby liczne korzyści polskiej gospodarce"

EDF podał, że program jądrowy oparty na technologii EPR przyniósłby także liczne korzyści dla polskiej gospodarki, przyczyniając się do osiągnięcia niezależności energetycznej kraju, zapewniając energię elektryczną przez co najmniej 60 lat i zaspokajając do 40 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

"EDF ma na celu zaangażowanie w znaczącym stopniu polskich przedsiębiorstw oraz wspieranie rozwoju lokalnego potencjału przemysłowego i wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy. Szacuje się, że w fazie budowy EPR może powstać lokalnie około 25.000 miejsc pracy na każdą parę bloków EPR, a także pośrednio dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy" - napisano.

"Dzięki programowi osiągnięte byłyby także znaczne synergie z innymi projektami EPR w całej Europie, w duchu długoterminowego europejskiego partnerstwa polskiego i francuskiego przemysłu jądrowego. EDF przy pełnym wsparciu rządu francuskiego jest zaangażowany we współpracę na rzecz Programu Polskiej Energetyki Jądrowej od początku jego istnienia" - dodano.

Polski program jądrowy zakłada budowę sześciu reaktorów o łącznej mocy 6-9 GW. Uruchomienie pierwszego bloku planowane jest na 2033 rok.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: