EFL najchętniej udziela leasingów

Finanse i gospodarka

Leasing obok kredytu jest głównym źródłem finansowania inwestycji. W ostatnich latach sfinansowano dzięki niemu aktywa o wartości 50 mld złotych. Po nieznacznym spowolnieniu w roku ubiegłym, polskie firmy leasingowe znów wracają do gry.

Leasing obok kredytu jest głównym źródłem finansowania inwestycji. W ostatnich latach sfinansowano dzięki niemu aktywa o wartości 50 mld złotych. Po nieznacznym spowolnieniu w roku ubiegłym, polskie firmy leasingowe znów wracają do gry.

Tylko w pierwszym półroczu tego roku polskie firmy leasingowe sfinansowały transakcje o wartości 16 mld zł, co stanowi wzrost o 5,5 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Nadal najbardziej popularny jest leasing pojazdów. W pierwszym półroczu sfinansowano transakcje o wartości 9,1 mld zł.

Po nieznacznym spowolnieniu w roku ubiegłym, leasing znów nabiera tempa i jak szacują specjaliści ze Związku Polskiego Leasingu, utrzyma się ono do końca ubiegłego roku, a nawet przez kolejne 12 miesięcy. - Rynek leasingu ruchomości do końca roku powinien już zachować dodatnią dynamikę rozwoju, głównie dzięki finansowaniu pojazdów oraz dynamicznemu odbiciu na rynku nieruchomości. Szacujemy, że wzrost sfinansowanych aktywów będzie rzędu 6 %. Głównym motorem wzrostu rynku powinny być pojazdy lekkie - informują przedstawiciele Związku Polskiego Leasingu.

Wybieraj z głową

W ciągu ostatnich lat na rynku leasingowym przybyło firm oferujących tę formę finansowania zakupu aktywów. Trzeba pamiętać, że z firmą leasingową, podobnie jak z bankiem, wiążemy się na co najmniej kilka lat, dlatego na jej wybór należy poświęcić trochę czasu. Warto na początku zainteresować się samą działalnością firmy: krążącymi o niej opiniami, okresem istnienia na rynku i profilem działalności. Firmy leasingowe specjalizują się w konkretnych inwestycjach. Jeśli w leasing zamierzamy wziąć maszyny, sprawdźmy, czy dana firma finansuje te aktywa. Może się okazać, że w swojej ofercie ma tylko leasing pojazdów. Kolejną i najważniejszą kwestią jest porównanie dostępnych ofert.  Zwracajmy uwagę przede wszystkim na całkowity koszt leasingu. Na jego ostateczny kształt wpływ ma nie tylko wysokość udziału własnego, ale także wartość końcowa i ilość rat. Przy porównaniu ofert warto skupić się na tej ostatniej kwestii. Może się okazać, że całkowity koszt kredytu będzie mniejszy, ale za to raty znacznie wyższe. Dokładne porównanie ofert zapewni rozłożenie leasingu na takie same raty we wszystkich firmach. Jeśli oferty w tej kwestii się różnią, można poprosić przedstawiciela firmy o dostosowanie ich do naszych potrzeb.

Do całkowitego kosztu leasingu doliczana jest także wysokość wykupu aktywów. Należy zwrócić uwagę, czy w całkowitym koszcie leasingu uwzględniona jest jej wartość. Jeśli nie, trzeba pamiętać, że początkowa wartość leasingu może być niższa niż u konkurencji, ale za to później może uderzyć po kieszeni.

Miej oko na procenty

Kolejną bardzo ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest oprocentowanie. Zwykle zmienne, dlatego warto dowiedzieć się, na jakich zasadach i co jaki czas firma może zmienić wysokość rat. Koniecznie dowiedzmy się o ubezpieczenie. Przy umowach leasingowych jego posiadanie jest niezbędne. Większość firm oferuje własne pakiety ubezpieczeń. Warto sprawdzić, jaki jest koszt takiego ubezpieczenia, gdy wykupimy go sami, o ile leasingodawca przewidzi taką możliwość. Jeśli nie, sprawdźmy, ile będziemy musieli zapłacić w kolejnych latach za pakiet oferowany przez firmę leasingową. Może się okazać, że koszt ubezpieczenia oferowany przez leasingodawcę będzie niski, ale w kolejnych latach znacznie wzrośnie. Dowiedzmy się także, czy w kolejnych latach możemy zmienić ubezpieczyciela. Jeśli tak, zapytajmy na jakich warunkach. Bezwzględnie zapoznajmy się z tabelą opłat i prowizji oraz ogólnymi warunkami umowy leasingu. W tej pierwszej zawarte są informacje na temat dodatkowych płatności, m.in. kary za złamanie warunków umowy, opłaty za wcześniejszą spłatę lub zmianę adresu firmy. Dodatkowo zapłacimy także za zmianę harmonogramu spłat, cesję, wezwania do zapłaty, odsetki od opóźnień w spłacie.

130910.efl.01.550x

Źródło: Portal Skarbiec.biz S.A.

Udostępnij artykuł: