EKF 2019. Zielone finanse: w Polsce zmiany muszą dokonywać się szybciej

Wydarzenia / Z rynku

Polski rynek jest różny od szwedzkiego, każdy rynek jest różny. Choć się różnimy, to możemy się dzielić doświadczeniami i wiedzą – powiedział Sir Roger Gifford, Chair Green Finance Initiative, otwierając debatę na temat zielonych finansów podczas drugiego dnia IX Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Debata poświęcona zielonym finansom na Europejskim Kongresie Finansowym
Debata poświęcona zielonym finansom na Europejskim Kongresie Finansowym Fot. EKF

Polski rynek jest różny od szwedzkiego, każdy rynek jest różny. Choć się różnimy, to możemy się dzielić doświadczeniami i wiedzą – powiedział Sir Roger Gifford, Chair Green Finance Initiative, otwierając debatę na temat zielonych finansów podczas drugiego dnia IX Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Sir Roger Gifford na @EFCongress: zielone finanse to przyszłość, która już się zaczęła. Choć entuzjazm w Polsce rośnie, to zmiany muszą dokonywać się szybciej #EKF #EKF2019 #EFC

Zielone finanse to przyszłość, która już się zaczęła. Choć entuzjazm w Polsce rośnie, to zmiany muszą dokonywać się szybciej. Katastrofy naturalne zmuszają nas do kalkulowania ekonomicznego ryzyka zmian klimatu i do wzięcia odpowiedzialności za krótkowzroczne decyzje. Rząd nie może rozwiązać wszystkich problemów, a jedynie stworzyć bezpieczne środowisko do tego, byśmy mogli wypracować standardy postępowania, także w sektorze finansowym – kontynuował sir Gifford.

Ryzyko katastrofy klimatycznej

Łukasz Kolano, Dyrektor biura UN Global Compact w Polsce, przedstawiciel sieci lokalnych UNGC w Europie Wschodniej, zauważył, że ryzyko katastrofy klimatycznej jest znacznie większe niż się spodziewano. To nie jest problem, który może rozwiązać jedna firma, rząd czy człowiek. To problem nas wszystkich, choć nie wydaje się być typowym zmartwieniem dla sektora finansowego, to sektor ten musi zostać zaangażowany w wypracowywanie standardów. To, jak poradzimy sobie z problemem środowiska, z zatruciem powietrza pokaże jak naprawdę rozwinięci jesteśmy.Czytaj także: EKF 2019. Dyrektywa PSD2 nie przyniesie rewolucji w bankowości?

Francis Way, Chief Strategy Officer, CDP, zwróciła uwagę na to, że nie wiemy, jakie jest ryzyko, nie umiemy go jeszcze dokładnie policzyć. I do niedawna powodowało to konflikt, problemy pomiędzy sektorem finansowym a działaczami na rzecz ochrony środowiska. Analitycy, inwestorzy chcą danych, których nie ma. Nastąpiła jednak zmiana – banki nie chcą już tylko liczb od analityków, coraz częściej sięgają po raporty instytucji niefinansowych. Jeszcze dużo jest do zrobienia, trzeba wypracować narzędzia, które zapełnią te luki i dostarczą inwestorom danych, ale sama zmiana w myśleniu największych gigantów rynkowych już się dokonuje.

Polskie firmy nie robią postępów, jeśli chodzi o wprowadzanie zielonych rozwiązań

Tą optymistyczną myśl zanegował Piotr Biernacki, Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Podkreślił, że w Polsce istnieje ogromna rozbieżność w rozumieniu związku pomiędzy zmianami klimatu z firmami oraz firm ze zmianami klimatu. Zwrócił także uwagę na fakt, że czas przestać mówić o zmianach klimatu, a zacząć o katastrofie klimatycznej. Wszelkie badania wskazują na to, że polskie firmy nie robią żadnych postępów, jeśli chodzi o wprowadzanie zielonych rozwiązań, myślą krótkowzrocznie i nie chcą się uczyć.Lucyna Stańczak – Wuczyńska, Director, EU Banks, Financial Institutions, EBRD, zauważyła, że choć możemy spodziewać się wielu regulacji prawnych, to nie jest to jedynie ryzyko dla biznesu, ale także ogromna szansa. Niestety wciąż robimy zbyt mało i zbyt późno, żeby powstrzymać katastrofę ekologiczną. Podkreślała, że ważne jest myślenie długofalowe. Tu nie chodzi o transakcję, ale o transformację. I ta zmiana musi dokonać się bardzo szybko. Z kolei Jarosław Rot, Dyrektor Zarządzający, BNP Paribas Bank Polska, podkreślał, że społeczna odpowiedzialność za zmiany klimatu spoczywa na każdym. Rola banków jest większa niż powszechnie się przypuszcza, nie tylko poprzez bezpośrednie działania, ale także pośrednie – jak choćby umożliwienie składania wniosków urzędowych (np. o dofinansowanie wymiany pieców węglowych) w placówkach bankowych. Poprzez dużo bardziej rozwiniętą sieć placówek niż urzędowa, banki mają realny wpływ na wprowadzanie zmian społecznych.Czytaj także: EKF 2019. Prezesi największych banków o sytuacji sektora finansowego >>>

Jaki jest najważniejszy filar działań na rzecz ochrony środowiska?

Na koniec prelegenci podjęli próbę odpowiedzi na pytanie, jaki jest najważniejszy filar działań na rzecz ochrony środowiska? Bezsprzecznie, regulacje prawne oraz największe instytucje światowe, w tym banki są istotne, jednak żadna zmiana się nie dokona, jeśli nie zmieni się świadomość jednostek. To, że publiczna debata na temat środowiska i zielonych finansów się zaczęła jest niezmiernie ważne i choć chcielibyśmy być dużo dalej, to jest to dobry początek. Podsumowując spotkanie Francis Way zwróciła się z apelem do słuchaczy, by zaangażowali się w działania na rzecz środowiska, nawet najmniejsze, gdyż same regulacje niewiele zmieniają. Dopiero ludzie, którzy je wprowadzają w życie nadają im znaczenia. Będąc aktywnymi pomożecie tym regulacjom – tym stwierdzeniem zakończyła spotkanie.
Udostępnij artykuł: