EKG: Inwestorzy Bez Granic

Gospodarka / Wydarzenia

Organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego po raz drugi w historii wyróżnili inwestorów zagranicznych, którzy mocno zaznaczyli swoją obecność w Polsce, oraz inwestorów polskich, którzy podbili rynki zagraniczne.

Fot. stock.adobe.com/Sebastian Duda

Organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego po raz drugi w historii wyróżnili inwestorów zagranicznych, którzy mocno zaznaczyli swoją obecność w Polsce, oraz inwestorów polskich, którzy podbili rynki zagraniczne.

Podczas uroczystej gali nagrodzono osiem firm, które zdaniem organizatorów są urzeczywistnieniem efektów dobrych relacji między inwestorem, rynkiem i administracją. W szranki stanęło 40 polskich i zagranicznych firm, a kandydatów wskazali przedstawiciele biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych zaangażowanych w pozyskiwanie inwestorów oraz wspierających polską ekspansję gospodarczą za granicą.– Polsce potrzebne są dobre jakościowo inwestycje zagraniczne i takie płyną do nas – powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. – Ale ważne jest też, że rozpoczyna się ekspansja polskich firm za granicą, którą wspiera rząd.Wybór wyróżnionych nie był łatwy, pod uwagę brano m.in. skalę inwestycji, ich wpływ na potencjał polskiej gospodarki i na jej innowacyjność, a także znaczenie inwestycji dla polskiego rynku pracy i dla budowania marki Polski w świecie.

Nagrodzeni inwestorzy zagraniczni:
  • Koncern farmaceutyczny MSD – obecny w Polsce od ponad 25 lat, prowadzi szeroko zakrojoną działalność badawczo-rozwojową, w tym badania kliniczne; w 2010 roku firma uruchomiła w Polsce jedyne w Europie Centrum Zarządzania Danymi z Badań Klinicznych MSD.
  • Koncern ABB – działa na polskim rynku od ponad 25 lat, osiąga przychody przekraczające 3,2 mld zł i inwestuje rocznie ok. 110 mln zł; jedna trzecia tej kwoty trafia na działalność badawczo-rozwojową.
  • Tatry Mountain Resort – słowacki inwestor, który kosztem 120 mln zł przekształcił Szczyrkowski Ośrodek Narciarski w Beskidzie Żywieckim w nowoczesną stację narciarską, inwestycja wywiera pozytywny wpływ na gospodarkę i lokalny rynek pracy.
  • Mondelēz International – światowy gigant spożywczy, obecny na polskim rynku od ponad ćwierćwiecza, jest liderem na rynku czekolady i ciastek markowych w Polsce; zbudował siedem zakładów produkcyjnych, w 2017 r. otworzył pod Wrocławiem globalne Centrum Badań, Rozwoju i Jakości.

Nagrodzeni inwestorzy polscy za granicą:
  • Asseco Poland – największy polski producent oprogramowania, jednocześnie największy software house z polskim kapitałem i szósty największy dostawca oprogramowania w Europie; grupa kapitałowa Asseco Poland działa w 54 krajach, a tworzące ją spółki zatrudniają w sumie 24 tys. pracowników.
  • Polpharma – należy do grona 20 największych producentów leków generycznych na świecie, w siedmiu zakładach produkcyjnych w Polsce, Rosji oraz Kazachstanie zatrudnia ponad 7,5 tys. osób, w każdym z tych krajów ma ośrodek badawczo-rozwojowy.
  • LPP – z lokalnej firmy zaczynającej od importu odzieży z Azji zaledwie w ciągu kilkunastu lat firma rozwinęła się w jednego z największych polskich eksporterów i jedno z najdynamiczniej rozwijających się międzynarodowych przedsiębiorstw odzieżowych na świecie.
  • Famur – znany na pięciu kontynentach producent i dostawca rozwiązań dla branży wydobywczej, transportowo-przeładunkowej i energetycznej; oferuje kompleksowe rozwiązania – od maszyn i urządzeń do eksploatacji surowców, przez logistykę, po IT.

Sławomir Dolecki

Udostępnij artykuł: