Ekonomiczne Sygnały z PBP Banku: Czy osłabienie inflacji jest globalne?

Finanse i gospodarka

W Chinach inflacja zaczęła dość szybko spadać - z 5,5 proc. w październiku do 4,2 proc. w listopadzie. Ponieważ procesy inflacyjne są dość zglobalizowane, można zadać pytanie, czy osłabienie inflacji dotrze również do Polski? Wydaje się, że inflacja może u nas spaść poniżej 3 proc. do wiosny/lata. Wtedy może się również pojawić miejsce do obniżek stóp procentowych.

W Chinach inflacja zaczęła dość szybko spadać - z 5,5 proc. w październiku do 4,2 proc. w listopadzie. Ponieważ procesy inflacyjne są dość zglobalizowane, można zadać pytanie, czy osłabienie inflacji dotrze również do Polski? Wydaje się, że inflacja może u nas spaść poniżej 3 proc. do wiosny/lata. Wtedy może się również pojawić miejsce do obniżek stóp procentowych.

POLSKA. Na razie nie ma mowy o obniżkach stóp procentowych. Tak wynika z ostatniego komunikatu Rady Polityki Pieniężnej. Utrzymała ona główną stopę NBP na poziomie 4,5 proc. i zapowiedziała, że w razie pogorszenia perspektyw inflacyjnych jest nawet gotowa zaostrzyć politykę pieniężną. Ten jastrzębi ton ma zapewne za zadanie wesprzeć skuteczność interwencji walutowych, które będą kontynuowane. Ostatnie informacje ze świata wskazują jednak, że globalne procesy inflacyjne ulegają osłabieniu. W Chinach inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat. W ostatnich latach zmiany trendów inflacyjnych w Chinach wyprzedzały o kilka miesięcy zmiany trendów inflacyjnych w Polsce, dlatego informacje z Państwa Środka mogą sugerować, że i w Polsce będziemy mieli do czynienia ze spadkiem presji inflacyjne.

111212.ekonom.syg.01.400x

Podsumowanie: W listopadzie inflacja wzrosła prawdopodobnie do 4,4-4,5 proc., ale od grudnia powinna się stopniowo obniżać, co umożliwi cięcie stóp procentowych w II kwartale 2012 r.

ŚWIAT. W piątek przywódcy państw UE ustalili, że do marca zostanie wypracowana umowa międzynarodowa, która zaostrzy rygor fiskalny w Europie. Ta decyzja sama w sobie nie ma większego znaczenia dla rozwiązania kryzysu w strefie euro, ponieważ nie jest to kryzys fiskalny, lecz kryzys konkurencyjności i bilansów płatniczych. Dlatego kluczowe dla przetrwania strefy będą reformy gospodarcze przeprowadzane w poszczególnych krajach. Piątkowe decyzje mogą natomiast wpłynać na Europejski Bank Centralny, aby wsparł reformujące się kraje poprzez zdecydowany skup ich obligacji. Optymiści twierdzą, że taka zdecydowana interwencja zacznie się już niedługo. Naszym zdaniem banki będzie interweniował w sposób bardzo ostrożny - za ostrożny, żeby uspokoić rynki i uratować strefę euro przed recesją.

111212.ekonom.syg.02.400x

Podsumowanie: Są dwa kluczowe zagrożenia dla Europy: ewentualna niemożność wprowadzenia reform w Hiszpanii i Włoszech oraz brak interwencji EBC. Istnieje wysokie ryzyko silnych turbulencji na rynkach.

RYNEK FINANSOWY. W ostatnich dniach złoty osłabił się w stosunku do euro i dolara. W piątek po południu za euro płacono 4,51 zł, czyli o 4 grosze więcej niż przed tygodniem. Dolar kosztował 3,39 zł, co oznacza wzrost o 7 groszy. Umocnienie dolara na świecie było przede wszystkim wynikiem bardzo sceptycznych komentarzy prezesa EBC Mario Draghiego na temat możliwości rozszerzenia interwencji banku na rynku obligacji skarbowych. Wydaje się, że wśród inwestorów ukształtował się konsensus, że jedynie ten bank może w krótkim okresie ustabilizować sytuację na rynku długu. Dlatego w najbliższych dniach kluczowe dla cen walut mogą być komentarze ze strony EBC.

111212.ekonom.syg.03.400x

Podsumowanie: Nie wydaje nam się, żeby do końca roku na rynku finansowym mogło dojść do trzęsienia ziemi. Ale widzimy duże ryzyko wzrotu cen walut w I kwartale 2012 r., choć nie tak silnego jak w 2011 r.

Prognozy

W tym tygodniu w Polsce ważna będzie publikacja danych o inflacji za listopad (wtorek, nasz szacunek: 4,4 proc.). W Europie uwagę skupią na pewno wstępne szacunki indeksu PMI za grudzień, które mogą wskazać skalę recesji w strefie euro (czwartek). Kluczowe dla rynków mogą być również informacje na temat prawdopodobieństwa większej interwencji EBC na rynkach obligacji. W Stanach Zjednoczonych jednym z ważniejszych wydarzeń będzie wtorkowe posiedzenie Fed i ocena stanu gospodarki zawarta w komunikacie.

111212.ekonom.syg.04.550x

Źródło: Polski Bank Przedsiębiorczości

Udostępnij artykuł: