Ekonomiści Banku Pekao podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku do 5,5 proc.

Gospodarka

Ekonomiści Banku Pekao podwyższyli prognozę wzrost PKB Polski w 2021 r. do 5,5 proc. z 4,5 proc. - wynika z porannej noty banku.

Bank Pekao S.A. - Logo
Bank Pekao - Logo (źródło: Pekao S.A.)

Ekonomiści Banku Pekao podwyższyli prognozę wzrost PKB Polski w 2021 r. do 5,5 proc. z 4,5 proc. - wynika z porannej noty banku.

"Rekordowy PMI wpisał się dobrze w atmosferę panującą wśród analityków i obserwatorów polskiej gospodarki – znajdujemy się bowiem w środku kolejnej fali podwyżek prognoz PKB na ten rok. My po wczorajszych danych o PKB za I kwartał br. podwyższyliśmy prognozę wzrostu PKB na 2020 r. do 5,5 proc." - napisano.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB w I kwartale 2021 r. spadł o 0,9 proc. rdr. Wcześniej w szacunku flash GUS szacował, że PKB w I kw. spadł o 1,2 proc. rdr.

Czytaj także: GUS: PKB spada, ale wolniej r/r >>>

Z danych GUS wynika, że inwestycje w I kwartale wzrosły o 1,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 0,2 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 1,0 proc. rdr.

Wskaźnik PMI na historycznym poziomie

Z kolei we wtorek firma Markit podała, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju wzrósł do 57,2 pkt. z 53,7 pkt. w kwietniu. Najnowszy odczyt PMI pobił rekord z kwietnia 2004 (56,8), sygnalizując znaczącą poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym i wydłużając obecny trend zwyżkowy do 11 miesięcy. 

Czytaj także: Wskaźnik PMI dla Polski w maju na rekordowym poziomie; takiego wyniku w historii badań jeszcze nie było >>>

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: