Ekonomiści Banku Pekao stworzyli dzienny indeks śledzący aktywność gospodarczą

Gospodarka

Wykres gospodarczy
Fot. stock.adobe.com/ Wiphop

Ekonomiści Banku Pekao stworzyli Pekao Tracker - nowy codzienny indeks, który w czasie rzeczywistym mierzy aktywność gospodarczą, podał bank. Indeks jest odpowiedzią na pandemię, która czyni opóźnione dane miesięczne czy kwartalne mniej przydatnymi w sytuacji, gdy okoliczności gospodarcze zmieniają się znacznie w krótkim czasie.

Ekonomiści @BankPekaoSA stworzyli #PekaoTracker - nowy codzienny indeks, który w czasie rzeczywistym mierzy aktywność gospodarczą #BankPekao #Pekao

„Obecny kryzys i jego bezprecedensowa dynamika wymusił na ekonomistach poszukiwanie możliwie najbardziej aktualnych źródeł informacji o stanie gospodarki z wykorzystaniem danych tygodniowych i dziennych. My zdecydowaliśmy się na połączenie wewnętrznych danych bankowych na temat aktywności klientów, przy zachowaniu pełnej ochrony danych osobowych i informacji handlowej oraz danych dostępnych publicznie” – powiedział główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk, cytowany w komunikacie.

Zadaniem nowego indeksu jest śledzenie odbudowy aktywności gospodarczej

Zadaniem nowego indeksu jest śledzenie odbudowy aktywności gospodarczej, nie zaś precyzyjne prognozowanie konkretnych, zmiennych danych makro.

Pekao Tracker wskazuje, że aktywność ekonomiczna była najniższa w tygodniu bezpośrednio po świętach Wielkiej Nocy (31% poniżej stanu wyjściowego) i od tego czasu systematycznie rośnie, podano także.

„Zestaw wskaźników wchodzących w skład dziennego indeksu Pekao Tracker obejmuje: wartość wydatków kartowych konsumentów oraz wpływy na konta małych i średnich przedsiębiorstw – bazując na danych Banku Pekao; a także zapotrzebowanie na moc w systemie elektroenergetycznym – będące miernikiem popytu na energię oraz liczbę wypadków drogowych, czyli w krótkim okresie przybliżenie natężenia ruchu drogowego” – czytamy dalej.

Punktem wyjściowym dla indeksu jest 100 punktów, za który uznano średnią dzienną aktywności z pierwszego tygodnia grudnia 2019 roku. Pekao Tracker nie jest przybliżeniem dziennego PKB.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: