Ekonomiści: kolejne fale pandemii coraz mniej dotkliwe dla gospodarki, PKB w I kw. wzrośnie

Gospodarka

Kolejna fala epidemii i regionalne zaostrzenie restrykcji to niekorzystna wiadomość dla gospodarki, ale wpływ ograniczeń stopniowo staje się coraz mniej dotkliwy - oceniają ekonomiści. Eksperci prognozują, że PKB wzrośnie w I kw. w ujęciu kwartalnym, a w ujęciu rocznym spodziewają się spadku o ok. 1,5 proc.

Koronawirus COVID-19 na tle wykresów gospodarczych
Fot. stock.adobe.com/denisismagilov

Kolejna fala epidemii i regionalne zaostrzenie restrykcji to niekorzystna wiadomość dla gospodarki, ale wpływ ograniczeń stopniowo staje się coraz mniej dotkliwy - oceniają ekonomiści. Eksperci prognozują, że PKB wzrośnie w I kw. w ujęciu kwartalnym, a w ujęciu rocznym spodziewają się spadku o ok. 1,5 proc.

"Województwo warmińsko-mazurskie stanowi ok. 2,5 proc. gospodarki całego kraju, stąd sądzimy, że wpływ ostrzejszych dla tego regionu restrykcji nie będzie widoczny w danych makroekonomicznych. Natomiast utrzymanie obecnych, mniej surowych niż w styczniu zasad do 14 marca zwiększa szansę, aby PKB w I kw. 2021 wzrósł względem IV kw. 2020. Należy zaznaczyć, że gospodarka adaptuje się do nowych warunków, a wpływ na aktywność ograniczeń stopniowo staje się mniej dotkliwy" - napisali w porannej nocie ekonomiści Banku Millennium.

Czytaj także: Rząd wprowadza ponowne obostrzenia, ale regionalnie, zasłanianie ust i nosa tylko maseczkami >>>

Zaostrzenie restrykcji to niekorzystna wiadomość dla gospodarki

"Kolejna fala epidemii i zaostrzenie restrykcji to niekorzystna wiadomość dla gospodarki. Wprawdzie skala negatywnego wpływu kolejnych fal zachorowań na aktywność gospodarczą jest coraz mniejsza, jednak jest to scenariusz mniej korzystny od stopniowej normalizacji sytuacji epidemicznej. W praktyce oznacza to, że w I kw. 2021 r. w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia ze spadkiem PKB w ujęciu rocznym, chociaż poziom aktywności powinien być wyższy niż w IV kw. 2020 r. W oparciu o dostępne dane wysokiej częstotliwości, szacunki oparte o nasz autorski wskaźnik #RealTimeGDP oraz perspektywy na marzec szacujemy, że spadek PKB w I kw. 2021 r. wyniesie ok. 1,5 proc. rdr" - uważają ekonomiści Banku Pekao.

Eksperci Pekao postrzegają obecną sytuację jako opóźnienie w czasie spodziewanego ożywienia gospodarczego, a nie jako czynnik, który może ograniczyć jego skalę w tym roku i niezmiennie widzą szansę na wzrost PKB w 2021 r. o 4,5 proc.

"Czynniki, które będą wsparciem odbicia koniunktury tj. poprawa w usługach, wylanie odroczonego popytu oraz opóźniony impuls fiskalny po decyzjach o umorzeniu środków pomocowych z Tarczy Finansowej PFR, najprawdopodobniej zadziałają w podobnej skali jak zakładaliśmy wcześniej, tylko w nieco późniejszym czasie" - dodali.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Rząd poinformował w środę, że od 27 lutego do przynajmniej 14 marca zaostrzone zostaną zasady bezpieczeństwa w województwie warmińsko-mazurskim. Zamknięte będą hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej. W pozostałych województwach przedłużone będą dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: