Ekonomiści Santander Bank Polska podnoszą prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku

Gospodarka

Ekonomiści Santander Bank Polska podnieśli prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 4,6 proc. z 4,2 proc. - wynika ze środowego raportu banku. Bank podniósł także swoją prognozę średniorocznej inflacji CPI do 3,6 proc. z 3,3 proc.

Logo Santander Bank Polska
Źródło: Santander Bank Polska

Ekonomiści Santander Bank Polska podnieśli prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 4,6 proc. z 4,2 proc. - wynika ze środowego raportu banku. Bank podniósł także swoją prognozę średniorocznej inflacji CPI do 3,6 proc. z 3,3 proc.

"Wydaje się, że rewizja w dół naszej prognozy tegorocznego PKB sprzed miesiąca była niepotrzebna, ponieważ przemysł i sprzedaż detaliczna zanotowały mocne ożywienie pod koniec I kwartału, a większość wskaźników koniunktury zapowiada dalszą poprawę" - napisano.

Powracamy do prognozy wzrostu PKB w 2021 r. na poziomie 4,6 proc.

Ożywienie w globalnym handlu

Autorzy raportu podkreślają, że ożywienie w globalnym handlu powinno nadal wspierać polski sektor przemysłowy, a postęp w procesie szczepień i łagodzenie restrykcji ożywią konsumpcję.

"Ostatnie dane makroekonomiczne z Polski potwierdziły wyraźne odbicie w górę zarówno po stronie aktywności ekonomicznej (pomimo trwającej trzeciej fali pandemii i restrykcji społeczno-ekonomicznych) jak też inflacji. Widoczne ożywienie w handlu międzynarodowym powinno nadal wspierać polski sektor przemysłowy, a postęp w procesie szczepień i łagodzenie pandemicznych restrykcji powinny ożywić popyt konsumentów w dalszej części tego roku" - napisano.

Czytaj także: Ekonomiści Credit Agricole podnieśli prognozę wzrostu PKB w 2021 roku >>>

"Czynnikiem hamującym odbudowę aktywności firm mogą być narastające problemy z zaburzeniami w łańcuchach dostaw, wydłużające się terminy zaopatrzenia, braki komponentów i siły roboczej. Nie wydaje nam się jednak, aby były to czynniki na tyle silne, aby zapobiec znacznemu ożywieniu gospodarczemu w II połowie br. Mogą one jednak odcisnąć wyraźne piętno na perspektywach inflacji" - dodano.

Średnioroczna prognoza inflacji w 2021 r.

Santander Bank Polska podniósł też średnioroczną prognozę inflacji w 2021 r. do 3,6 proc. z 3,3 proc., oraz prognozę inflacji na koniec br. do 3,7 proc. z 3,4 proc.

"Podwyższenia wymaga też prognoza inflacji. Kwietniowy wstępny odczyt CPI na poziomie 4,3 proc. rdr był ogromnym zaskoczeniem (przebijając konsensus aż o 0,4 pkt proc.) i wygląda na to, że oczekiwany przez nas od dość dawna wyraźny spadek inflacji bazowej w 2021 r. jak na razie się nie materializuje" - napisano w raporcie.

"Najprawdopodobniej stopa inflacji pozostanie wyraźnie powyżej celu NBP nie tylko do końca tego roku, ale też w 2022 r. Warto też odnotować, że dane inflacyjne za granicą też na ogół zaskakują in plus" - dodano.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: