Ekonomiści: założenia makro do budżetu na 2022 r. konserwatywne, jest przestrzeń do pozytywnych niespodzianek

Gospodarka

Założenia makroekonomiczne do projektu budżetu na 2022 r. są konserwatywne, dają przestrzeń do pozytywnej niespodzianki zarówno na poziomie dochodów podatkowych, jak i całości deficytu budżetu państwa - oceniają ekonomiści.

Polskie pieniądze, złotówki, banknoty
Fot. stock.adobe.com/milushka

Założenia makroekonomiczne do projektu budżetu na 2022 r. są konserwatywne, dają przestrzeń do pozytywnej niespodzianki zarówno na poziomie dochodów podatkowych, jak i całości deficytu budżetu państwa - oceniają ekonomiści.

Naszym zdaniem założenia makroekonomiczne na 2022 r. są relatywnie konserwatywne i dają przestrzeń do pozytywnej niespodzianki zarówno na poziomie dochodów podatkowych, jak i całości deficytu budżetu państwa.

"Możliwa wyższa inflacja oraz wzrost gospodarczy będą wspierały stronę dochodową budżetu, a jego ostateczna realizacja będzie uzależniona od zakresu zmian postulowanych w programie Polski Ład, akceptacji przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy oraz skali ewentualnych wydatków. Niemniej jednak sytuacja budżetu w 2022 r. najprawdopodobniej będzie dobra, a potrzeby pożyczkowe niskie, co będzie wspierało rynek obligacji" - ocenili w porannym raporcie ekonomiści Banku Millennium.

Założenia makroekonomiczne zostały zmienione na nieco bardziej optymistyczne w porównaniu z wstępną propozycją z czerwca, ale nadal są naszym zdaniem dość konserwatywne: wzrost PKB w 2022 r. 4,6 proc., inflacja 3,3 proc.

- napisali w komentarzu ekonomiści Santander BP.

Rząd przyjął projekt budżetu państwa na 2022 r.

We wtorek rząd przyjął projekt budżetu państwa na 2022 r., który zakłada deficyt na poziomie 30 mld zł. Deficyt sektora gg wg metodologii UE ma wynieść 2,8 proc. PKB.

Czytaj także: Budżet na 2022 rok: 30 mld zł deficytu, 4,6 proc. wzrostu PKB; rząd przyjął projekt ustawy, nie zakłada reformy OFE >>>

W projekcie założono, że wzrost PKB Polski w latach 2021-2022 wyniesie odpowiednio 4,9 proc. i 4,6 proc. Inflacja średniorocznie w 2022 r. znajdzie się na poziomie 3,3 proc.

Resort finansów zakłada w projekcie, że dochody podatkowe w 2022 r. znajdą się na poziomie 440,8 mld zł, z tego m.in. 231,4 mld zł z VAT i 66,9 mld zł z PIT. Przedstawiciele resortu finansów poinformowali, że szacunki dochodów uwzględniają konsultowane obecnie rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu.

Czytaj także: Wiceminister finansów o założeniach budżetu na 2022 rok; będą podwyżki dla budżetówki?

Również w ocenie ekonomistów PKO BP, przedstawione przez Ministerstwo Finansów prognozy makroekonomiczne są konserwatywne. Ich zdaniem, nie można wykluczyć, że faktyczne wykonanie budżetu państwa w 2022 przyniesie nadwyżkę.

"Uwzględniając nasze prognozy na 2022 (wzrost PKB 5,1 proc., a inflacja CPI 3,7 proc.), oceniamy, że zrewidowane w górę założenia makro są nadal konserwatywne, co tworzy potencjał dla realizacji dochodów na wyższym od założonego poziomie, szczególnie, że tegoroczne dochody budżetowe będą znacznie powyżej założonego poziomu, poprawiając 'punkt startu' dla przyszłorocznych dochodów. Nie możemy również wykluczyć ew. przesunięć wydatków z 2022 na 2021, wzorem operacji pomiędzy 2021 a 2020. W efekcie, nie można wykluczyć, że faktyczne wykonanie budżetu państwa w 2022 przyniesie nadwyżkę. Już w tym roku może być blisko do takiego wyniku" - napisano w raporcie.

"Ministerstwo Finansów poinformowało bowiem, że wg obecnych szacunków deficyt budżetowy w 2021 wyniesie 13 mld zł (po lipcu występowała nadwyżka 35,3 mld zł). Biorąc pod uwagę, że wraz z wygaszaniem pandemii nie ma już konieczności realizowania nadzwyczajnych wydatków (deficytów) poza budżetem centralnym, widzimy dużą szansę na szybką redukcję w najbliższych latach zarówno deficytu całego sektora finansów publicznych, jak i długu publicznego w relacji do PKB" - dodano.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: