Ekspansja Santander w Stanach Zjednoczonych

Gospodarka

Santander_Consumer_USA_Logo
Fot. Wikipedia Commons

Jak poinformował Financial Times, hiszpański bank Santander planuje uruchomienie w 2020 roku internetowej platformy depozytowej w USA, aby zapewnić finansowanie kredytów konsumenckich.

#Witold Gadomski: Platforma depozytowa pozwoli ograniczyć uzależnienia banku od droższych funduszy hurtowych #PlatformaDepozytowa #SantanderConsumerBankUSA @SantanderBankUS @SantanderBankPL

Santander, to 16. największa pod względem aktywów grupa bankowa na świecie. W Stanach Zjednoczonych działa Santander Consumer Bank USA, którego dyrektorem generalnym jest Scott Powell.

Specjalizuje się w kredytach samochodowych, choć wydaje także karty kredytowe i udziela pożyczek na cele inne niż zakup samochodu.

Santander na razie tylko w 9 stanach

Jest to jeden z największych europejskich banków, działających w Stanach Zjednoczonych, którego bilans wynosi 145 mld USD.

Bank ma oddziały tylko w dziewięciu stanach, co ogranicza jego zdolność do przyciągania depozytów. Pożyczki samochodowe Santander są jednak oferowane za pośrednictwem przedstawicielstw w całym kraju.

E-platforma gromadzenia depozytów

Powell poinformował, że w 2020 roku bank uruchomi internetową platformę gromadzenia depozytów, aby przyciągnąć tańsze fundusze na kredyty konsumenckie.

Depozyty będą miały wyższe oprocentowanie niż główne banki z Wall Street. Obecnie bank po stronie aktywów ma pożyczki i leasing o wartości 107 mld USD, a po stronie pasywów depozyty wartości 64 mld USD.

Uruchomienie platformy depozytowej pozwoli zmniejszyć tę lukę i ograniczyć uzależnienia banku od droższych funduszy hurtowych.

Największy konkurent: platforma Marcus

Platforma depozytowa Santander będzie konkurowała z platformą Marcus, uruchomioną przez bank Goldman Sachs przed trzema laty.

Platforma oferuje oprocentowanie depozytów 1,9%, gdy największe banki detaliczne w USA średnio 0,05%. Platforma depozytowa banku Goldman Sachs zebrała dotychczas 55 mld USD depozytów od klientów w USA i Wielkiej Brytanii.

Nie wiadomo jeszcze jakie będzie oprocentowanie platformy banku Santander, ale można oczekiwać, że nie mniejsze niż Marcusa.

Marcus oferuje też przez Internet pożyczki, ale platforma banku Santander ograniczy się do zbierania depozytów. Według Powella, pożyczanie za pośrednictwem Internetu jest zbyt ryzykowne i pociąga za sobą większą liczbę niespłaconych kredytów niż tradycyjne, gdy urzędnik ma możliwość rozmowy z klientem.

Santander planuje za pewien czas uruchomienie w USA swego banku cyfrowego – Open Banku.

Santander Consumer USA: zyski rosną

Ekspansja Santandera w USA nie obyła się bez kłopotów. W 2016 roku Bank nie przeszedł stress testu, organizowanego przez Rezerwę Federalną z powodu niestabilnego kapitału.

Ale od 2017 roku Santander Consumer USA przynosi coraz większe zyski, gdy tymczasem w innych krajach ma rozmaite problemy.

Bardzo kosztowne okazało się przejęcie innego hiszpańskiego banku Banco Popular, które spowodowało spadek zysków całej grupy.

W III. kwartale 2019 r. Santander zaksięguje 1,5 mld euro odpisu w swym banku w Wielkiej Brytanii. W tym wypadku powodem kłopotów jest brexit.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: