Ekspert PKO BP: dyrektywa PSD2 to istotne zagrożenie bezpieczeństwa naszych klientów

Prawo i regulacje

Kłódka i karty kredytowe leżące na klawiaturze komputera
Fot. Pixabay.com

Unijna dyrektywa w sprawie usług płatniczych (tzw. dyrektywa PSD2) niesie w sobie istotne ryzyka dla bezpieczeństwa obrotu finansowego, poinformował wiceprezes PKO Banku Polskiego nadzorujący obszar rynku detalicznego Jan E. Rościszewski.

Jan E. #Rościszewski z @PKOBP: widzimy w #PSD2 istotne zagrożenia dla obrotu finansowego i dla bezpieczeństwa naszych klientów #banki #bezpieczeństwo #PKOBP

– Widzimy w PSD2 istotne zagrożenia dla obrotu finansowego i dla bezpieczeństwa naszych klientów. Dopóki nie będzie to w odpowiedni sposób zabezpieczone, widzimy dziś więcej zagrożeń dla klientów, niż realnych szans – powiedział Rościszewski w kuluarach Paris Polish Forum, zorganizowanego przez polskich studentów uczelni SciencesPo i The Boston Consulting Group (BFG).

Czytaj także: Dostęp do informacji o naszych kontach w pozabankowych rękach. Co z bezpieczeństwem danych?

– Sam proces musi być w odpowiedni sposób zabezpieczony pod kątem bezpieczeństwa baz klientów, dostępu do danych, wymiany informacji nadzwyczaj wrażliwych, takich jak dane autoryzacyjne i identyfikacyjnie. Jako bank posiadamy ogromną wiedzę na temat klientów – jak i ile płacą, na temat ich standingu finansowego, danych osobowych – wskazał wiceprezes.

Zwrócił uwagę, że instytucje, które nie posiadają odpowiednich baz danych i informacji będą starały się skorzystać z tych informacji, które były gromadzone przez banki przez wiele lat.

Banki przygotowują się do wejścia w życie PSD2

– Wszystkie banki przygotowują się do wejścia w życie PSD2. Chodzi o to, żeby regulacje, które będą obowiązywać w Polsce przede wszystkim zabezpieczały klientów i obrót finansowy. Mając to na względzie, PKO Bank Polski współpracuje ze środowiskiem i inicjuje działania skupiające się przede wszystkim na minimalizowaniu ryzyka, jak również otwieraniu możliwości rozwoju biznesowego w celu zwiększania pozytywnych doświadczeń konsumentów, w tym m.in. wspieramy rozwiązania, takie jak budowa wspólnych standardów rynkowych (np. Polish API) – podsumował Rościszewski.

Czytaj także: ZBP opublikował Polish API. Dwie metody uwierzytelnienia klienta >>>

Dyrektywa Payment Services Directive 2 (PSD2) powinna w pełni obowiązywać w drugiej połowie 2019 r. Reguluje ona m.in. kwestię cyberbezpieczeństwa i płatności w internecie. Jej najistotniejszym punktem jest pojawienie się nowych kategorii instytucji płatniczych, tzw. Third Party Providers (TTP).

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 296,91 mld zł na koniec 2017 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Źródło: Tomasz Oljasz, ISBnews

Udostępnij artykuł: