Elektrownia atomowa w Polsce: Pątnów rozważany jako trzecia lokalizacja

ESG

Rząd zakłada budowę pierwszego bloku jądrowego na Pomorzu, kolejną lokalizacją mają być okolice Bełchatowa, ale rozważany jest także Pątnów jako trzecia lokalizacja, poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Elektrownia atomowa
Fot. stock.adobe.com/Bernard 63

Rząd zakłada budowę pierwszego bloku jądrowego na Pomorzu, kolejną lokalizacją mają być okolice Bełchatowa, ale rozważany jest także Pątnów jako trzecia lokalizacja, poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

"Na Pomorzu będą dwa albo trzy reaktory. Będziemy mieli w dwóch miejscach po trzy albo w trzech miejscach po dwa reaktory" - powiedział Naimski podczas rozmowy w RMF FM.

Obok Pomorza drugą lokalizacją miałyby być okolice Bełchatowa.

"Rozważamy też Pątnów, z tego samego powodu, co Bełchatów, dlatego, że trzeba zastąpić wypadający z systemu węgiel brunatny" - dodał minister.

Jego zdaniem, realny termin rozpoczęcia budowy pierwszego reaktora to 2026 r. i będzie on gotowy w 2033 r., zgodnie z przyjętymi założeniami.

"Polityka energetyczna Polski do 2040 r." przewiduje, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.

Koszt transformacji elektroenergetyki to ok. 450 mld zł do 2045 r.

Szacunkowy koszt transformacji sektora elektroenergetycznego to ok. 450 mld zł do 2045 r., poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Transformacja będzie nas kosztowała bardzo dużo. Ile dokładnie, trudno jest w tej chwili oszacować. Szacunki są od 700 - 800 mld zł do [1 600 - 1 800 mld zł].

"Mogę powiedzieć, że obliczyliśmy, iż do 2045 r. transformacja w elektroenergetyce będzie kosztowała ok. 450 mld zł" - powiedział Naimski podczas rozmowy w RMF FM.

Polskę będzie stać na tę transformację?

Podkreślił, że Polskę będzie stać na tę transformację, mimo iż będzie to trudne.

"Niewykonanie tego wysiłku, niewydanie tych pieniędzy, nieprzejście przez ten trudny okres będzie też bardzo drogo kosztowało - więcej niż niedokonanie tej transformacji" - dodał minister.

Czytaj także: Budowa elektrowni jądrowej: Polska podpisała atomową umowę z USA >>>

Wskazał, że źródłem finansowania transformacji będzie budżet krajowy w połączeniu z funduszami europejskimi.

"Szacujemy że program energetyki jądrowej od strony polskiej będzie kosztował w ciągu 20 lat ok. 80 mld zł […] Elektrownie wiatrowe, które są planowane będą kosztowały podobnie, to będzie ten rząd wielkości" - powiedział także Naimski.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: