EPSON: Pięć atutów biznesowych drukarek atramentowych

NBS 2018/05

Szukając sprzętu drukującego dla firmy, nie jesteśmy już skazani na dylematy – jeśli zależy nam na najwyższej jakości druku, taniej i wygodnej eksploatacji, należy postawić na drukarkę atramentową.

Szukając sprzętu drukującego dla firmy, nie jesteśmy już skazani na dylematy – jeśli zależy nam na najwyższej jakości druku, taniej i wygodnej eksploatacji, należy postawić na drukarkę atramentową.

Przez lata w biurach dominowały tzw. laserówki, ale nowoczesne drukarki atramentowe biją je na głowę nie tylko jakością wydruków i wygodą obsługi (co zawsze było ich atutami), ale również niskimi kosztami eksploatacji, wysokim poziomem bezawaryjności i przyjaznością dla środowiska.Przewagi druku atramentowego nad laserowym można wymieniać długo – jednak my skupimy się przede wszystkim na kilku najważniejszych z punktu widzenia użytkownika biznesowego.

Powód nr 1: Niskie koszty druku i eksploatacji

Niska cena pojedynczego wydruku przez lata pozostawała jedną z kluczowych zalet drukarek laserowych – stosowany w drukarkach atramentowych system wymiennych, niewielkich kartridży z atramentem wyraźnie podnosił koszty eksploatacji. Sytuacja zmieniła się wraz z wprowadzeniem na rynek urządzeń WorkForce Pro, wykorzystujących pojemne zasobniki z tuszami DURABrite Ultra i DURABrite. Oferują one niski koszt druku w przeliczeniu na stronę, a dodatkowo są odporne na wodę, promieniowanie UV i ścieranie.Ale koszt wydruku pojedynczego dokumentu to w skali organizacji zaledwie ułamek środków związanych z wykorzystaniem sprzętu drukującego. Dlatego też tak istotne jest również to, że druk atramentowy według Epsona – inaczej niż laserowy – odbywa się bez podgrzewania tuszu czy podzespołów. Dzięki temu oszczędza się nawet 96% energii elektrycznej w skali roku – pozwala to na uzyskanie konkretnych sum rzędu setek złotych w przypadku pojedynczej instalacji, a pamiętać trzeba, że z reguły w większych firmach stoi co najmniej kilka takich urządzeń.Zmorą posiadaczy laserówek jest konieczność cyklicznej wymiany tonerów, bębnów, grzałek i innych podzespołów – związane jest to z charakterem tej technologii i powoduje konieczność wpisania tych wydatków do stałego budżetu. Poza kosztem finansowym, taki serwis oznacza każdorazowo oderwanie pracownika od bieżących zadań oraz przestój sprzętu drukującego. Tymczasem w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli WorkForce Enterprise wymiana atramentu wystarcza na… 100 tys. wydruków. Stosowana w drukarkach Epson głowica Precision Core (pochodząca z urządzeń produkcyjnych ) wystarcza na cały czas użytkowania urządzenia. Niezależne analizy (np. ośrodka BLI) podają, że skutkuje to zmniejszeniem ilości odpadów eksploatacyjnych aż o 94%. Dlatego też całkowite koszty posiadania (TCO) oznaczające, ile rzeczywiście kosztuje nas wydruk pojedynczej kartki – zarówno w kolorze, jak i w czerni i bieli – są zdecydowanie niższe niż w przypadku większości drukarek laserowych. I to przy zachowaniu najwyższej jakości wydruku!

Powód nr 2: Najwyższa wydajność!

Z punktu widzenia użytkownika biznesowego, jedną z kluczowych przewag atramentu nad laserem jest również wysoka wydajność – przejawiająca się zarówno krótkim czasem drukowania jednej strony, ale przede wszystkim szybkim rozpoczęciem drukowania. W przypadku drukarek laserowych na wydruk pierwszej strony trzeba czekać nawet kilkadziesiąt sekund (niezbędnych do rozgrzania się drukarki) – dla porównania, w modelu Epson Work- Force Pro WF-5790DWF użytkownik może odebrać gotowy dokument już po 7 sekundach od wysłania polecenia druku. Znakomicie wygląda również kwestia liczby wydruków na minutę – najbardziej zaawansowane modele WorkForce Epsona – Enterprise nie mają problemu z drukowaniem… nawet 100 stron na minutę (i to dwustronnie!).

Powód nr 3: Niedościgniona jakość i wygoda

Doskonała jakość od zawsze była atutem drukarek atramentowych i jedną z ich podstawowych przewag nad laserem – jeśli komuś zależy na żywych, wyraźnych i pełnych szczegółów kolorowych obrazów, oczywistym wyborem będzie dla niego właśnie atramentówka. A w szczególności technologia Epsona wykorzystująca druk piezoelektryczny. Upraszczając, w tej metodzie atrament jest dostarczany na nośnik (papier, folię itp.) za pomocą ładunków elektrycznych, a nie przez jego podgrzewanie i „wystrzeliwanie”. Pozwala to znacznie precyzyjniej kontrolować wielkość i umieszczenie kropel. Objętość kropel wynosząca zaledwie trzy pikolitry wyraźnie zwiększa jakość i czytelność wydruków. System ten obniża również koszty eksploatacji, ponieważ głowica drukująca wytrzymuje przez cały okres użytkowania drukarki. Dodatkowym atutem jest również świetna trwałość wydruków – dzięki zastosowaniu doskonałych atramentów DURABrite – są one przez długie lata wyraźne i pełne nasyconych kolorów.Warto dodać, że najbardziej zaawansowane drukarki z serii WorkForce Pro korzystają z autorskiego, niezwykle wygodnego w eksploatacji systemu wymiennych pojemników z atramentem RIPS (Replaceable Ink Pack System), w którym kartridże zastępowane są zasobnikami z atramentami o ogromnej pojemności, pozwalającymi na druk do 86 tys. stron (!) w trybie ciągłego drukowania.

Powód nr 4: Drukowanie, skanowanie, zarządzanie dokumentami – wszystko w jednym

W nowoczesnym biurze wielozadaniowość jest cechą bardzo pożądaną – a projektanci sprzętu Epsona zdecydowanie wzięli sobie do serca tę zasadę. Sprzęt z serii WorkForce Pro to urządzenia wielofunkcyjne, integrujące funkcje drukarki, skanera i kopiarki. Podajniki dokumentów (ADF) i dołączane bezpłatnie zaawansowane oprogramowanie czynią z niego de facto centrum zarządzania dokumentacją – zarówno papierową (w postaci uzyskiwanych wydruków), jak i plikami, np. przy niezbędnej archiwizacji. System potrafi np. samodzielnie rozpoznać charakter skanowanego dokumentu i zgodnie z zadaną konfiguracją wysłać go do właściwego katalogu na dysku czy w chmurze.Przydatnymi rozwiązaniami są również systemy Epson Print Admin (pozwalające na kompleksowe zarządzanie usługami wydruku – kontrolowanie kosztów, autoryzację wydruków, łatwy dostęp do usług itp.) i Epson Device Admin, czyli rozwiązanie do zarządzania flotą drukarek w firmie – zdalnej konfiguracji, kontrolowania stanu materiałów eksploatacyjnych.Ale na tym wszechstronność Epson się nie kończy – równie istotny jest fakt, iż urządzenia te mogą drukować na wielu rozmiarach i typach nośników (papier – i to nawet o grubości do 300 g/m2 – folia, naklejki itp.) i oferują cały zestaw przydatnych w codziennej eksploatacji funkcji dodatkowych, takich jak np. łączność bezprzewodowa, kontrola dostępu itp…

Powód nr 5: W trosce o środowisko

Ostatnim (absolutnie nie najmniej istotnym!) argumentem przemawiającym za wyborem drukarki atramentowej jest fakt, iż urządzenia tego typu są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Atramentówki generują minimalne ilości odpadów eksploatacyjnych oraz szkodliwych dla użytkownika substancji (takich jak znany z drukarki laserowej ozon i CO2) powstających podczas procesu drukowania – a na dodatek zużywają znacznie mniej energii na każdym etapie swego życia. Wszystko to sprawia, że są tańsze i wygodniejsze w eksploatacji niż konkurencyjne urządzenia – a te zalety są w biznesie nie do przecenienia.

Dlaczego Epson wytycza szlak w biznesowym druku?

Japoński producent jest liderem i pionierem tej branży, który od z górą półwiecza dostarcza na rynek innowacyjne rozwiązania z dziedziny drukowania. Firma od lat pozostaje wierna technologii atramentowej, którą nieustannie rozwija i doskonali – i to właśnie jej ostatnie dokonania w tej dziedzinie sprawiły, że drukarki atramentowe stały się obecnie bezkonkurencyjne nie tylko w domach, szkołach czy studiach graficznych, ale również w biurach i instytucjach, które przez lata niejako skazane były na korzystanie z laserówek.W ofercie firmy znajdziemy ogromny wybór urządzeń drukujących dla biznesu, oferujących wszystkie wymienione powyżej zalety. Portfolio japońskiego producenta jest na tyle zróżnicowane, że każdy użytkownik z powodzeniem znajdzie urządzenie idealnie dopasowane do jego potrzeb. W przypadku zastosowań w bankowości idealnym wyborem będzie np. model WF-6590DWF (doskonałe, szybkie urządzenie wielofunkcyjne dla małych grup roboczych). Użytkownicy ze średnich organizacji powinny zainteresować się modelem WF-8590DTWF (obsługa formatu A3+, drukowanie dwustronne), zaś Epson WorkForce Pro RIPS WF-C869RD- 3TWFC to idealne rozwiązanie do dużych firm, poszukujących ultra wydajnego, łatwego w eksploatacji sprzętu do drukowania (ten model potrafi wydrukować nawet 86 tys. stron bez konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych).www.epson.pl/wfp Kontakt: business@epson.pl
Udostępnij artykuł: