Eryk Łon: podstawową formą komunikacji RPP z otoczeniem są konferencje prasowe

Gospodarka

Podstawową formą komunikacji RPP z uczestnikami życia gospodarczego są konferencje prasowe - napisał we wtorkowym artykule dla portalu wGospodarce członek RPP Eryk Łon. Ekonomista postuluje, by prezes NBP wygłaszał orędzie w telewizji, a raz na kwartał konferencje RPP odbywały się na forum sejmowej komisji.

Eryk Łon z RPP
Eryk Łon Fot. NBP

Podstawową formą komunikacji RPP z uczestnikami życia gospodarczego są konferencje prasowe - napisał we wtorkowym artykule dla portalu wGospodarce członek RPP Eryk Łon. Ekonomista postuluje, by prezes NBP wygłaszał orędzie w telewizji, a raz na kwartał konferencje RPP odbywały się na forum sejmowej komisji.

Członek #RPP Eryk Łon postuluje, by prezes @nbppl wygłaszał orędzie w telewizji, a raz na kwartał konferencje RPP odbywały się na forum sejmowej komisji #NBP

"Podstawową formą komunikacji członków RPP z uczestnikami życia gospodarczego są konferencje RPP, na których przedstawiciele tego gremium przedstawiają swoje poglądy dotyczące polityki pieniężnej i odpowiadają na pytania dziennikarzy" - napisał Łon.

"Narodowy Bank Polski jest instytucją publiczną, do której zaufanie jest stosunkowo duże. Warto czynić wiele, aby poziom tego zaufania jeszcze się zwiększył. W ramach tego celu bardzo ważne jest udoskonalanie sposobu komunikacji NBP z uczestnikami polskiego życia gospodarczego" - dodał.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: stopy procentowe powinny być niskie jak najdłużej >>>

We wtorkowym artykule Łon proponuje, by raz na kwartał konferencja RPP odbywała się na forum sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

"Orędzie" prezesa NBP w telewizji publicznej?

Ekonomista postuluje również, by prezes NBP wygłaszał orędzie w telewizji publicznej, w którym mógłby krótko przedstawić stan gospodarki oraz scharakteryzować aktualnie prowadzoną politykę pieniężną.

Po pięciu kolejnych decyzyjnych posiedzeniach RPP, począwszy od 17 marca, nie odbyła się tradycyjna konferencja prasowa. Ostatnia konferencja po decyzyjnym posiedzeniu Rady miała miejsce 4 marca, przed wybuchem epidemii koronawirusa w Polsce.

NBP zapytany w ubiegłym tygodniu przez PAP Biznes, czy w związku ze zmianą harmonogramu posiedzeń RPP do końca 2020 r. po kolejnych spotkaniach Rady zaczną być organizowane konferencje prasowe, a jeżeli tak to w jakiej formie, odpowiedział, że "o terminach ewentualnej konferencji prasowej biuro prasowe NBP informuje ze stosownym wyprzedzeniem przed dniem decyzyjnego posiedzenia".

Jednodniowe posiedzenia RPP

Od września do końca 2020 r. wszystkie posiedzenia decyzyjne RPP będą jednodniowe. Najbliższe z nich zaplanowano na 15 IX (poprzednio planowano 8-9 IX), a kolejne mają obyć się w dniach 7 X, 4 XI i 2 XII.

NBP poinformował w czerwcu Ministerstwo Finansów, że w związku ze skróceniem posiedzeń RPP do jednego dnia w miesiącu od kwietnia, ze względu na poświęcanie dużej ilości czasu na odbycie posiedzenia, zrezygnowano z przeprowadzania konferencji prasowych bezpośrednio po decyzjach Rady.

Na trzech kolejnych posiedzeniach między 17 marca, a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Pod koniec lipca prezes NBP Adam Glapiński napisał w artykule dla "DGP", że NBP ma jeszcze przestrzeń do dalszych działań antykryzysowych, w tym dalszego poluzowania polityki pieniężnej.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: