Eryk Łon z RPP: jeszcze nie wiadomo, czy będą kolejne podwyżki stóp procentowych

Gospodarka

Jeszcze nie wiadomo, czy Rada Polityki Pieniężnej dokona kolejnych podwyżek stóp procentowych - napisał w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon.

Eryk Łon z RPP
Eryk Łon Fot. NBP

Jeszcze nie wiadomo, czy Rada Polityki Pieniężnej dokona kolejnych podwyżek stóp procentowych - napisał w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon.

"(...) Rada Polityki Pieniężnej obecnej kadencji w taki sposób prowadziła politykę stóp procentowych, aby odbywało się to z jak największym pożytkiem dla realnej sfery gospodarki, której sytuacja na rynku pracy jest bardzo ważnym elementem. Teraz kiedy istnieją już mocne podstawy do twierdzenia, że polska gospodarka weszła na trwałą ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego można bezpiecznie rozpocząć fazę podwyżek stóp procentowych. Tego, czy faza ta obejmie tylko 2 dotychczasowe podwyżki, tą z października i tą z listopada tego roku jeszcze nie wiemy" - napisał Łon.

Przygotowując się do podjęcia decyzji o poziomie stóp procentowych w grudniu, Łon deklaruje, że będzie bardzo uważnie obserwował zachowanie wskaźników nastrojów uczestników życia gospodarczego, w tym na przykład wskaźnika PMI w przemyśle.

"Moment podwyżek stóp procentowych w Polsce był odpowiedni"

Zdaniem Łona, moment podwyżek stóp procentowych w Polsce był odpowiedni.

"Toczy się obecnie dyskusja o tym, czy moment rozpoczęcia fazy zaostrzania polityki monetarnej nie był zbyt późny. To, że w debacie tej padają różne głosy jest naturalne i samo w sobie świadczy o zainteresowaniu polityką stóp procentowych prowadzoną przez RPP" - napisał Łon.

Wedle mojego przekonania moment rozpoczęcia podwyżek stóp był odpowiedni.

Czytaj także: Prezes NBP: wszystko wskazuje, że od stycznia inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie dalej podnosić stóp procentowych >>>

"Dopiero kiedy pojawił się szereg czynników wskazujących na to, że nie będzie potrzeby ponownego wprowadzania drastycznych obostrzeń pojawiła się realna szansa na to, że nasza gospodarka wróci na ścieżkę szybkiego i co ważne trwałego wzrostu gospodarczego. Ożywieniu gospodarczemu zazwyczaj towarzyszy wzrost presji inflacyjnej. Z tego powodu można się było spodziewać, że wcześniej czy później dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Samo dokonanie pierwszej podwyżki to swoisty znak pokazujący, że polski bank centralny uznał, że mocne i trwałe ożywienie gospodarcze staje się faktem i w tej sytuacji można przejść do fazy walki z narastającymi tendencjami inflacyjnymi" - dodał.

Jak wskazał członek RPP, o ile hiperinflacja jest groźna dla gospodarki, o tyle inflacja o charakterze umiarkowanym jest dla gospodarki korzystna.

Czytaj także: Eugeniusz Gatnar z RPP: powinniśmy pozostać na ścieżce powrotu do normalności monetarnej >>>

"Jeżeli konsumenci są przekonani, że ceny artykułów i usług konsumpcyjnych będą stopniowo rosnąć to wolą dokonać wydatków jak najszybciej, co mówiąc ogólnie nakręca aktywność gospodarczą" - napisał.

Kadencja Łona w RPP upływa 9 lutego 2022 r.

RPP podniosła 3 listopada, drugi miesiąc z rzędu, referencyjną stopę procentową o 75 pb do 1,25 proc. Łącznie od poprzedniego miesiąca stopa referencyjna poszła do góry o 115 pb. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: