Eryk Łon z RPP: ze względu m.in. na koszty kredytów hipotecznych, warto rozważyć obniżenie stóp procentowych

Gospodarka

Ze względu m.in. na koszty kredytów mieszkaniowych spłacanych przez gospodarstwa domowe w Polsce warto rozważyć obniżenie stóp procentowych, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon.

Pieniądze i wykresy
Fot. stock.adobe.com/whyframeshot

Ze względu m.in. na koszty kredytów mieszkaniowych spłacanych przez gospodarstwa domowe w Polsce warto rozważyć obniżenie stóp procentowych, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon.

Eryk Łon z #RPP: polska gospodarka potrzebuje niskich stóp procentowych. Jest to szczególnie ważne w kontekście troski o finanse polskich rodzin #StopyProcentowe

"Polska gospodarka potrzebuje niskich stóp procentowych. Jest to szczególnie ważne w kontekście troski o finanse polskich rodzin. (...) Jest szczególnie istotne, aby ci, którzy kiedyś zaciągnęli kredyty mieszkaniowe dziś nie ponieśli zbyt wysokich kosztów ich obsługi. Z tego też powodu warto rozważyć obniżenie stóp procentowych. Wówczas pojawi się szansa na obniżenie kosztów obsługi kredytów złotowych. Mówi się wiele o "frankowiczach" - to zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że naszą walutą narodową jest złoty. Z tego powodu kluczowe znaczenie ma troska o kredyty złotowe" - napisał Łon w artykule w artykule opublikowanym na stronie internetowej Radia Maryja.Czytaj także: Co ze stopami procentowymi w Polsce? Dwóch członków RPP głosowało za podwyżką >>>Według niego, warto utrwalać przekonanie, że niski poziom stóp procentowych nie jest jakimś przejściowym zjawiskiem, po którym nastąpi powrót do stóp wysokich, lecz trwałą tendencją, która możliwe, że będzie charakterystyczna nie tylko dla gospodarki polskiej, lecz w ogóle dla gospodarski światowej.

"Ważne, aby nie doprowadzić do powrotu deflacji"

"Szczególnie ważne jest to, aby nie doprowadzić do powrotu deflacji. Deflacja oznacza bowiem spadek skłonności do inwestowania, pogorszenie nastrojów. Tymczasem inflacja jest po prostu życiem. Inflacja jest czymś naturalnym. Przecież wiele krajów, które osiągnęły sukces osiągnęły go różnymi metodami, ale można powiedzieć, że osiągnęły go w warunkach inflacyjnych, a nie deflacyjnych. Jeżeli, jak wspomniałem wcześniej w strefie euro inflacja cen producenta wynosi tylko 0,2%, tzn. że zbliża się ona do deflacji to sytuacja staje się dramatyczna. Pojawia się ryzyko wejścia w okres stagnacji" - napisał członek RPP.Podczas konferencji prasowej po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Rady Łon mówił, że czynniki zewnętrzne, dotyczące szczególnie sytuacji gospodarczej USA i strefy euro, sprawiają, iż warto zastanawiać się nad obniżkami stóp procentowych, a kwestię podwyżek należy odłożyć.Czytaj także: Stopy procentowe raczej spadną niż wzrosną?

W końcu sierpnia w artykule opublikowanym na stronie Radia Maryja Łon pisał, że warto już pomyśleć o szybkiej obniżce stóp procentowych o 25 pkt bazowych i deklarował, że bierze pod uwagę poparcie takiego wniosku jeszcze w tym roku, gdyby został on złożony.RPP utrzymała w ub. tygodniu stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%. Analitycy bankowi spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian przynajmniej do końca 2020 r.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: