Eugeniusz Gatnar z RPP: efekt drugiej rundy może zacząć się w najbliższych miesiącach; wskazana stopniowa normalizacja polityki pieniężnej

Gospodarka

Efekt drugiej rundy może zacząć się w najbliższych miesiącach, wskazana byłaby stopniowa, ostrożna normalizacja polityki pieniężnej - powiedział w telewizji Biznes24 członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar.

Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej
Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej Fot. NBP

Efekt drugiej rundy może zacząć się w najbliższych miesiącach, wskazana byłaby stopniowa, ostrożna normalizacja polityki pieniężnej - powiedział w telewizji Biznes24 członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar.

"Myślę, że ten proces (efekt drugiej rundy - przyp. red.) się zaczyna. Widzieliśmy odczyty przeszło 9 proc. (wzrost wynagrodzeń - przyp. red.), ale to było tylko w sektorze przedsiębiorstw, tam pracuje tylko 6 mln Polaków, 1/3 wszystkich zatrudnionych, to może nie jest jeszcze reprezentatywne. Myślę, że to zobaczymy w następnych miesiącach i tego chciałbym uniknąć" - powiedział Gatnar.

Czytaj także: Łukasz Hardt z RPP: odejście inflacji od celu wymaga reakcji ze strony polityki pieniężnej >>>

Członek RPP powtórzył, że - jego zdaniem - należałoby zacząć stopniową normalizację polityki pieniężnej w Polsce.

Możemy osłabić te skutki inflacji, które moim zdaniem są groźne.

"Po pierwsze spiralę cenowo-płacową. Firmy notują żądania płacowe pracowników. Druga rzecz to odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych, musimy dać sygnał Polakom, że tę inflację widzimy i że będziemy w jakimś sensie ją kontrolować" - powiedział.

Wnioski o podwyższenie stopy referencyjnej o 15 pb

Uważam, że powinniśmy zrobić trochę więcej, niż do tej pory robimy. Ja już zgłaszałem wnioski o podwyższenie stopy referencyjnej o 15 pb po to, aby zasygnalizować, że tę inflację widzimy, że jesteśmy w stanie ją w jakimś sensie kontrolować.

"(...) Moim zdaniem, powinniśmy - tak, jak gospodarka wraca na tory sprzed pandemii - zacząć normalizację polityki pieniężnej. Stopniową, ostrożną, podobnie jak zrobili to Węgrzy, Czesi. Proponuję, aby zacząć od 15 pb jako takiego sygnału (...) Stopniowe wejście na ścieżkę normalizacji polityki pieniężnej" - dodał.

Podczas czerwcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej za podniesieniem stopy referencyjnej o 15 pb głosowało trzech członków Rady: Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz.

Kolejne, decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 8 września.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: