EUR/USD zastanawia się nad odbiciem od poziomów wsparcia; RBA w zanadrzu

Finanse i gospodarka

Richard Fisher z Rezerwy Federalnej wystąpił z przemówieniem podczas sesji azjatyckiej, w którym nawoływał do tego, by Rezerwa Federalna wznowiła normalną działalność tak szybko, jak jest to możliwe (mimo iż zaobserwowania niskiej stopy bazowej, dopóki CPI pozostanie na niskim poziomie).

Richard Fisher z Rezerwy Federalnej wystąpił z przemówieniem podczas sesji azjatyckiej, w którym nawoływał do tego, by Rezerwa Federalna wznowiła normalną działalność tak szybko, jak jest to możliwe (mimo iż zaobserwowania niskiej stopy bazowej, dopóki CPI pozostanie na niskim poziomie).

To wystarczyło, by spowodować reakcje w głównych parach USD, gdzie dolar amerykański osiągnął na krótko nowy szczyt, zanim zbliżył się znów do poziomu zamknięcia z piątku, z krytycznym wsparciem dla zarówno EUR/USD (1,3470/80) a także o wiele mocniejsze wsparcie GBP/USD blisko 1,5900.

Jeden z ciekawszych ruchów minionego tygodnia miał miejsce w przypadku pary USD/JPY, przy mocnym zamknięciu po lepszym niż oczekiwano nakładzie produkcyjnym za październik US ISM. Potwierdziło to przełamanie zniżkującego trendu lokalnego, jednakże wciąż utrzymuje się w obszarze chmury Ichimoku na wykresie dziennym. Obserwuje się także płaski poziom oporu na poziomie 99,00 (szczyt październikowy).

Dane sprzedaży detalicznej z Australii za wrzesień okazały się mocne i pomogły Australijczykom po tym, jak AUD/USD i AUD/NZD wypadły poniżej miejscowego wsparcia. Australia zaliczyła pracowity tydzień, publikując dzisiejsze raporty, raport RBA (więcej na ten temat niżej), w oczekiwaniu na środową informację o bilansie handlowym września, czwartkowy raport o zatrudnieniu w październiku. W przypadku pary AUD/NZD, warto również czekać na dzisiejszy raport o zatrudnieniu w trzecim kwartale w Nowej Zelandii.

Co dalej?

Otrzymaliśmy rano ostateczne europejskie odczyty PMI w sektorze produkcji, choć nie cieszą się one zwykle zbyt wielką uwagą. Podsumowując, szykuje się nam standardowy poniedziałek w stanach niskich, choć nieco bardziej interesujący niż zwykle po dużych przedłużeniach w głównych parach USD, jakie miały miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia.

Najważniejszą informacją tygodnia jest czwartkowe spotkanie Europejskiego Banku Centralnego, jednakże w tym tygodniu czekamy na ważne dane ze Stanów Zjednoczonych - jutrzejszy pozaprodukcyjny indeks cen przemysłowych ISM i piątkowy opóźniony raport o zatrudnieniu za październik. Kurs dolara amerykańskiego ważony wymianą handlową zamknął tydzień na najwyższym poziomie od szokującego spotkania Federalnej Komisji Otwartego Rynku (FOMC), które stawia pod znakiem zapytania coraz głośniejsze plotki, że dolar amerykański pozostanie słaby, ponieważ FED nigdy nie zmniejszy zakupów aktywów. Słabe euro wciąż znacząco przyczynia się do rosnącego dolara, jako że rynek "coś“ wycenił na czwartkowe spotkanie Europejskiego Banku Centralnego. Na przestrzeni kolejnych kilku dni będziemy próbować odkryć, czym owo "coś" jest.

RBA staje na nogi, a rynki szukają dalszych argumentów na temat stopnia, w jakim niedawne wsparcie siły AUD spowoduje ugodowe machanie szabelką przez zarządcę RBA Glenna Stevensa i spółkę. Rynek wciąż oczekuje od RBA utrzymania stałych stóp procentowych i wycenił nawet część stopy na kolejny rok, więc pary AUD będą podatne na wszelkie argumenty, które pogłębią przekonanie, że RBA zareaguje (lub może obciąć) na rozważania kursów walutowych. Przy stopie 2,50 %, RBA wciąż ma możliwość postawienia na swoim w kwestii stóp procentowych, o co trudniej w przypadku Europejskiego Banku Centralnego.

Dzienny wykres AUD/USD

W przypadku AUD/USD mamy dziś do czynienia z dniem pod hasłem "wybierz sobie swój ciąg Fibonacciego“, jako że pytanie techniczne, dopóki nie zostanie udowodnione inaczej, brzmi gdzie się wycofać przy okazji dzisiejszego spotkania RBA. Odrobina konsolidacji USD i nieco mniej ugodowy RBA niż oczekiwano poskutkowałbyy ruchem w kierunku przeciwnym o 61,8, natomiast lekka konsolidacja i ugodowy RBA mogłyby poskutkować spadkiem pary i nawet pokonaniem poziomu 0,9500. Zawsze trudno ustalić odpowiedni czas w okolicach dużych zdarzeń ryzyka, nawet jeżeli ogólny obraz techniczny wygląda zachęcająco.

131104.saxo.01.550x402

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Chiny: październikowe PMI pozaprodukcyjne na poziomie 56,3 w porównaniu z 55,4 we wrześniu
 • Australia: wrześniowa sprzedaż detaliczna na poziomie +0,8% miesiąc do miesiąca w stosunku do oczekiwanego poziomu +0,4%
 • Australia: indeks cen domów w trzecim kwartale wzrósł +1,9% kwartał do kwartału i +7,6% r/r, w stosunku do oczekiwanych +2,2%/+7,6%, oraz w stosunku do +5,4% r/r w kwartale drugim.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

 • Niemcy: październikowe PMI w sektorze produkcji (08:55)
 • Strefa Euro: październikowe PMI w sektorze produkcji (09:00)
 • Wielka Brytania: październikowe PMI w sektorze budowlanym (09:30)
 • Stany Zjednoczone: wrześniowe zamówienia fabryczne (15:00)
 • Stany Zjednoczone: Wystąpienie J.H. Powella z FED (16:40)
 • Stany Zjednoczone: Wystąpienie E. Rosengrena z FED (21:00)
 • Australia: październikowy indeks AiG świadczenia usług (22:30)
 • Wielka Brytania: październikowa sprzedaż porównywalna BRC (00:01)
 • Chiny: październikowe PMI w sektorze usług HSBC/Markit (01:45)
 • Australia: BRA docelowa stopa referencyjna (03:30)
 • Japonia: Wystąpienie H. Kurody z Bank of Japan (05:30)

John J Hardy,
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: