Euro najtańsze od czterech lat

Komentarze ekspertów

Niestandardowe działania EBC, próbującego pobudzić europejską gospodarką kroplówką z "tanim pieniądzem", przyczyniły się w ostatnim czasie do znaczącego osłabienia wartości europejskiej waluty - podczas wczorajszej sesji kurs EUR/PLN spadł do najniższego poziomu od sierpnia 2011 roku, wynoszącego 4.0014.

Tymczasem za Oceanem trwają dyskusje na temat przyszłości polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z protokołu z marcowego posiedzenia Fed, członkowie FOMC w dalszym ciągu nie są jednomyślni w kwestii terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych. “Kilku członków uznało, że dane i prognozy  ekonomiczne prawdopodobnie zagwarantują początek normalizacji podczas czerwcowego posiedzenia” – czytamy w opublikowanych w środę minutkach. Zdaniem sceptyków, znaczący spadek cen energii, przy jednoczesnej aprecjacji amerykańskiego dolara, będzie sprzyjać obniżeniu inflacji, co z kolei pozwoli na wstrzymanie się z decyzją o odejściu od polityki zerowych stóp procentowych aż do końca 2015 roku.

Rano z Wielkiej Brytanii napłynęły informacje o bilansie handlu zagranicznego. O godz. 13.00 BoE podejmie natomiast decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Popołudniu poznamy także cotygodniowe dane obrazujące aktualną sytuację na amerykańskim rynku pracy – analitycy spodziewają się wzrostu liczby osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych do 285K.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska

 

Udostępnij artykuł: