Europejscy inwestorzy w kiepskim nastroju

Komentarze ekspertów

Początek tygodnia na światowym rynku walutowym upłynął wyjątkowo spokojnie. W ciągu dnia uwagę inwestorów z Europy przyciągnęły wiadomości o dynamice inflacji PPI w strefie euro, która w czerwcu wyniosła odpowiednio 0.1% m/m oraz -0.8% r/r, co było nieco lepszym wynikiem od przewidywanego.

Zdecydowanie mniej optymistyczne informacje napłynęły natomiast zza Odry, gdzie – jak wynika z danych opublikowanych przez niemiecki instytut badawczy Sentix – indeks obrazujący aktualne nastroje panujące  wśród europejskich inwestorów spadł z 10.1 pkt w lipcu do 2.7 pkt w sierpniu, podczas gdy rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 9.4 pkt. Słabsze od prognozowanych dane, w połączeniu z utrzymującą się na niskim poziomie inflacją, przyczyniły się jednak do osłabienia wartości europejskiej waluty. Ostatecznie, podczas wczorajszej sesji kurs EUR/USD spadł do poziomu 1.3409, tracąc 0.04%.

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez publikację usługowych indeksów PMI.  W ciągu dnia poznamy także informacje o dynamice sprzedaży detalicznej (prognoza 0.2% m/m) w strefie euro oraz zamówieniach na dobra trwałego użytku (prognoza 0.7% m/m) w Stanach Zjednoczonych. Dzień zakończy natomiast debata premiera Szkocji Alexa Salmonda z byłym kanclerzem skarbu Alistairem Darlingiem, na temat niepodległości Szkocji. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w referendum zaplanowanym na 18 września.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: