Europejska gospodarka na grząskim gruncie

Finanse i gospodarka

Wskaźniki aktywności gospodarczej w strefie euro rozczarowały, dając impuls spadkom na giełdach. Nastrojów nie poprawiły lepsze dane dotyczące zamówień w przemyśle. Korekta ma szanse się rozwinąć.

Wskaźniki aktywności gospodarczej w strefie euro rozczarowały, dając impuls spadkom na giełdach. Nastrojów nie poprawiły lepsze dane dotyczące zamówień w przemyśle. Korekta ma szanse się rozwinąć.

Obawy związane z kondycją i perspektywami europejskiej gospodarki znów dały znać o sobie. Rozczarowanie przyniosła publikacja większości wskaźników aktywności w przemyśle i usługach krajów strefy euro. Największy zawód sprawiły dane dotyczące Niemiec, gospodarki dotychczas wyglądającej niemal kwitnąco. Co prawda w lutym indeksy PMI obrazujące sytuację w usługach i przemyśle nadal trzymały się powyżej 50 punktów, ale okazały się niższe niż przed miesiącem i gorsze niż oczekiwano. W połączeniu z niedawno opublikowaną informacją o sięgającym 0,2 proc. spadku PKB w czwartym kwartale, doje to obraz niezbyt optymistyczny. Nie były w stanie zmienić go ani nieco lepsze dane dotyczące przemysłu Francji i całej strefy euro, ani wynosząca 1,9 proc., ponad trzykrotnie wyższa niż oczekiwano, dynamika nowych zamówień w europejskim przemyśle w grudniu. W porównaniu do grudnia 2010 r. była ona niższa o 1,7 proc., ale ten spadek był dużo słabszy niż się obawiano.

Po lekko optymistycznym początku handlu, gdy indeksy w Paryżu i Frankfurcie zyskiwały po 0,1-0,3 proc., nastroje błyskawicznie się pogorszyły. Wczesnym popołudniem CAC40 tracił 0,6 proc., a DAX szedł w dół o 1,2 proc. Dopiero po osiągnięciu tych poziomów oba indeksy przystąpiły do odrabiania strat, choć o wyjściu nad kreskę trudno było marzyć. Strat nie musiał odrabiać londyński FTSE. Po porannej zwyżce o 0,2 proc., w południe zwiększył jej skalę do 0,5 proc. Na plusie trzymały się także wskaźniki w Bukareszcie i Stambule.

Indeksy w Warszawie na otwarciu rosły po około 0,2 proc. WIG20 zdołał się jednak utrzymać nad kreską jedynie przez pierwszą godzinę handlu. W najgorszym momencie zniżkował o 1,5 proc., spadając poniżej 2320 punktów. Późniejsze odreagowanie tej przeceny nie było imponujące. Jej skala zmniejszyła się do około 1 proc. W fazie spadków najmocniej traciły na wartości akcje PBG, przeceniane o ponad 4 proc. i GTC, zniżkujące o prawie 3 proc. Po ponad 2 proc. w dół szły też walory Pekao, PKO, KGHM i Kernela.

Indeksy na Wall Street zaczęły dzień od spadków po około 0,1 proc. W pierwszych godzinach inwestorzy nie wykazywali chęci do większych zmian. Lekko rozczarowujące dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym nieznacznie pogorszyły nastroje, ale bardziej trwałej i wyraźnej reakcji nie spowodowały. Gracze na naszym kontynencie nerwowo jednak spoglądali na to, co działo się za oceanem.

Indeks naszych największych spółek zakończył dzień spadkiem o 1,01 proc., WIG spadł o 0,95 proc., mWIG40 o 0,6 proc., a sWIG80 o 1,04 proc. Obroty wyniosły nieco ponad miliard złotych.

120222.indeksy.gieldowe.01.747x329

Roman Przasnyski
Open Finance

Udostępnij artykuł: