Europejska gospodarka wychodzi na prostą

Komentarze ekspertów

Po ogłoszeniu wyjątkowo optymistycznych prognoz dla światowej gospodarki, przyszedł czas na publikację informacji na temat przyszłości Unii Europejskiej. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Komisję Europejską, wzrost PKB w strefie euro wyniesie w tym roku 1.2%, natomiast w 2015 roku osiągnie poziom 1.8%. Tempa nabierze również gospodarka Unii Europejskiej, gdzie PKB wzrośnie o odpowiednio 1.5% w 2014 roku i 2% w 2015 roku.

Zdaniem Olli Rehna, komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych “europejska gospodarka odzyskuje równowagę i poprawia swoja pozycję konkurencyjną, szczególnie, jeśli chodzi o kraje najbardziej narażone na kryzys”, a “wzmocnienie popytu wewnętrznego powinno pomóc w osiągnięciu bardziej zrównoważonego i trwałego wzrostu”. W najbliższych miesiącach możemy  także spodziewać się dalszej redukcji deficytu finansów publicznych – czytamy w zimowych prognozach gospodarczych. Zagrożony recesją pozostaje tylko Cypr, który nadal zmaga się ze skutkami kryzysu tamtejszego sektora bankowego.

Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów przyciągną informacje na temat dynamiki PKB w Wielkiej Brytanii (prognoza 0.7% k/k i 2.8% r/r) oraz sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym w Stanach Zjednoczonych (prognoza 400K). W ciągu dnia wystąpi również Yves Mersch, członek zarządu ECB oraz Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: