Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych

Samorząd

Od wczoraj 300 samorządowców uczestniczy w Europejskim Kongresie Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych, ktory odbywa się w Rybniku. Spotkanie jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach polskiego przewodnictwa w prezydencji UE, jako najważniejsza cześć programu "Europa dla Obywateli".

Za organizację spotkania odpowiada Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR). Zrzesza ona 53 krajowe stowarzyszenia samorządowe z 39 państw oraz Związek Miast Polskich. Honorowy patronat nad Kongresem objął prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Głównym zadaniem spotkania w Rybniku jest dyskusja na temat Europy, jej przyszłości, a co za tym idzie przyszłości obywateli. Ważną kwestią jest też zagadnienie partnerstwa miast. Tematyka Kongresu oscyluje wokół trzech zagadnień:

  1. propozycje konkretnych rozwiązań służących przyszłości Europy,
  2. Europa – różnorodna i otwarta na wszystkich,
  3. nowe typy współpracy europejskiej.

Jedną z atrakcji Kongresu jest Aleja Obywatelska, którą każdy może się przespacerować, zdobyć informacje na temat różnych programów europejskich, spróbować spożywczych wyrobów regionalnych. Kongres potrwa do niedzieli.

Źrodło: www.samorzad.pap.pl

Udostępnij artykuł: