Europejskie banki chcą cyfrowego euro

CyberHub / Technologie i innowacje

17 czerwca 2020 roku Stowarzyszenie Banków Niemieckich opublikowało raport „Odpowiedź Europy na librę – możliwości i warunki programowalnego euro”, w którym wezwało do opracowania europejskiej strategii dotyczącej programowalnego euro i planu działania z udziałem wszystkich zainteresowanych.

kryptowaluta
Fot. Stock.Adobe.com/surfmedia

17 czerwca 2020 roku Stowarzyszenie Banków Niemieckich opublikowało raport „Odpowiedź Europy na librę – możliwości i warunki programowalnego euro”, w którym wezwało do opracowania europejskiej strategii dotyczącej programowalnego euro i planu działania z udziałem wszystkich zainteresowanych.

#WitoldGadomski: Niemieccy bankowcy uważają, że cała #StrefaEuro potrzebuje cyfrowej waluty banku centralnego w postaci programowalnego euro emitowanego przez #EBC @nbppl

Ogłoszenie w czerwcu 2019 roku przez Facebook planów wprowadzenia cyfrowej waluty o nazwie libra stało się ważnym wydarzeniem w świecie finansów. Pojawiły się pytania o  to, kto będzie miał na  największy wpływ na nowy kształt zmieniającej się globalnej architektury walutowej.

Odpowiedź na librę

W odpowiedzi na inicjatywę Facebooka Stowarzyszenie Banków Niemieckich, które reprezentuje interesy banków prywatnych w Niemczech, opublikowało 30 października 2019 roku swoje stanowisko w sprawie cyfrowej waluty.

„Niemieckie banki prywatne oceniają programowalne pieniądze cyfrowe jako innowację o dużym potencjale, która może być kluczowym elementem w ewolucji systemu pieniężnego (…) Spodziewamy się, że prawodawcy i regulatorzy stworzą niezbędne podstawy dla innowacji cyfrowych, szczególnie w sektorze bankowym” – stwierdzono w oświadczeniu.  

Czytaj także: NBP nie pracuje nad własną kryptowalutą

Cyfrowy bank centralny

Niemieccy bankowcy uważają, że programowalne euro będzie ważną innowacją zapewniającą długoterminową konkurencyjność gospodarki europejskiej na globalnych rynkach. Dzięki cyfrowej walucie konsumenci będą mieli bezpieczne środki płatnicze, umożliwiające operacje  w zmieniającej się gospodarce.

Przedsiębiorstwa otrzymają narzędzie umożliwiające im promowanie transformacji cyfrowej  i zapewnienie konkurencyjności. Programowalne euro jest warunkiem koniecznym między innymi dla korzystania z Internetu przedmiotów (IoT).

Banki centralne mogą wykorzystywać pieniądze z cyfrowego banku centralnego do ochrony swojej suwerenności monetarnej i stabilności finansowej Europy.

Które banki centralne myślą o cyfrowej walucie?

Kilka krajów, w tym Szwecja, Wielka Brytania, Kanada i Korea Południowa intensywnie pracują nad wprowadzeniem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Niemieccy bankowcy uważają, że cała strefa euro potrzebuje cyfrowej waluty banku centralnego w postaci programowalnego euro emitowanego przez EBC. Pieniądze z cyfrowego banku centralnego powinny być udostępniane w taki sam sposób, jak gotówka, czyli poprzez pożyczki banku centralnego dla banków komercyjnych. Nie powinny być wykorzystywane do prowadzenia polityki pieniężnej.

Inicjatywę Stowarzyszenia Niemieckich Banków poparł niemiecki minister finansów Olaf Scholz.

19 czerwca b.r. Włoskie Stowarzyszenie Bankowe (ABI) ogłosiło chęć uczestniczenia włoskich banków w pracach Europejskiego Banku Centralnego mających na celu utworzenie CBDC.

Reprezentanci włoskich banków podkreślili swoje doświadczenie w projekcie Spunta, opartym na technologii rozproszonej księgi rachunkowej (blockchain), który  służy do uzgadniania wzajemnych rachunków.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: