Eurostat: Unia Europejska odrobiła w II kwartale część strat gospodarczych z poprzedniego roku

Gospodarka

Jak wynika z szacunków, opublikowanych przez Eurostat w drugim kwartale 2021 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł w stosunku do pierwszego kwartału w Unii Europejskiej o 2,1%, a w strefie euro również o 2,1%. W pierwszym kwartale 2021 r. PKB spadł w UE o 0,1%, a w strefie euro o 0,3%.

unia europejska, pieniądze
Fot. stock.adobe.com / Eisenhans

Jak wynika z szacunków, opublikowanych przez Eurostat w drugim kwartale 2021 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł w stosunku do pierwszego kwartału w Unii Europejskiej o 2,1%, a w strefie euro również o 2,1%. W pierwszym kwartale 2021 r. PKB spadł w UE o 0,1%, a w strefie euro o 0,3%.

W porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku PKB wyrównany sezonowo wzrósł w Unii Europejskiej o 13,8%, a w strefie euro o 14,3%.

W Polsce wzrost gospodarczy niższy od średniej unijnej

W pierwszym kwartale zanotowano spadek PKB w stosunku do pierwszego kwartału 2020 roku o 1,2% - w całej UE i w strefie euro.

Najwyższą dynamikę w stosunku do drugiego kwartału 2020 roku odnotowano w Irlandii (21,1%), Hiszpanii (19,8%), Francji (18,7%), na Węgrzech (17,7%). Polska zanotowała wzrost 11,0%, który był niższy niż średnia UE.

Dwucyfrowe wzrosty PKB są skutkiem głębokiego załamania gospodarek europejskich w drugim kwartale 2020 roku. Spadek liczony rok do roku zanotowano także w trzecim i czwartym kwartale 2020 oraz w pierwszym 2021 roku.

Gospodarka UE nadal poniżej poziomu sprzed pandemii

Mimo wysokiej dynamiki PKB w drugim kwartale 2021 roku Unia Europejska nie odrobiła jeszcze całości strat z poprzednich okresów.

Sezonowo wyrównany PKB był niższy niż w czwartym kwartale 2019 roku (ostatni kwartał bez skutków pandemii) w Unii Europejskiej o 2,2%, a w strefie euro o 2,6%.

Straty odrobiły gospodarki: Irlandii (PKB w drugim kwartale 2021 był o 20,6% wyższy niż w czwartym kwartale 2019 roku), Estonii (+6,7%), Litwy (+2,1),  Rumunii (+2,0%), Łotwy (+0,9%), Danii (+0,9%), Polski (+0,7%), Grecji (+0,7%), Węgier (+0,5%) i Finlandii (+0,4%).

Największe straty w pandemii poniosły gospodarki Hiszpanii (wyrównany sezonowo PKB w  drugim kwartale 2021 roku był o 6,8% niższy niż w czwartym kwartale 2019 roku), Malty (-6,7%), Portugalii (-4,7%), Niemiec (-3,4%), Francji (-3,3%).  

Rośnie zatrudnienie

W drugim kwartale 2021 r. PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 1,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem (po wzroście o +1,5% w pierwszym kwartale 2021 r.). W porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku PKB wzrósł o 12,2% (po wzroście o +0,5% w poprzednim kwartale), a w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku był wyższy o 0,8%.

W drugim kwartale 2021 roku liczba pracujących wzrosła o 0,7% zarówno w strefie euro, jak i w UE w  w porównaniu z poprzednim kwartałem.  

W porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku zatrudnienie wzrosło o 1,9% w UE i o 1,8% w strefie euro.  Najwyższy wzrost zatrudnienia w stosunku do drugiego kwartału 2020 wystąpił na Węgrzech (+5,2%), w Hiszpanii (+4,3%), w Austrii (+4,3%), w Finlandii (+3,9%). Zatrudnienie było niższe w Rumunii (-7,8%) i na Słowacji (-0,4%). W Polsce wzrosło o 2,3%.

Sezonowo wyrównana dynamika PKB w kwartałach

 Wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału w %Wzrost w stosunku do tego samego kwartału poprzedniego roku w %
 2020Q32020Q42021Q12021Q22020Q32020Q42021Q12021Q2
Strefa euro12,6-0,4-0,32,2-4,0-4,4-1,214,3
Unia Europejska11,8-0,2-0,12,1-3,9-4,1-1,213,8
Belgia11,8-0,11,11,7-4,3-4,9-0,514,9
Bułgaria4,32,22,50,6-5,2-3,8-1,89,9
Czechy6,80,7-0,41,0-5,4-5,3-2,58,2
Dania6,10,9-0,92,3-1,3-0,5-0,78,5
Niemcy9,00,7-2,01,6-3,7-2,9-3,19,4
Estonia2,42,63,94,3-3,8-1,53,413,9
Irlandia9,8-4,68,76,311,34,410,621,1
Grecja3,93,54,53,4-10,0-6,8-2,316,2
Hiszpania17,10,0-0,42,8-8,6-8,9-4,219,8
Francja18,6-1,10,01,1-3,6-4,31,518,7
Chorwacja5,94,15,4-0,2-10,1-6,9-1,016,1
Włochy16,0-1,80,22,7-5,2-6,5-0,717,3
Cypr9,41,31,70,2-4,5-4,4-2,112,9
Łotwa6,81,0-1,64,4-2,8-1,8-1,210,8
Litwa6,1-0,32,21,00,1-1,11,49,2
Luksemburg9,21,91,4:-0,11,74,9:
Węgry10,61,62,02,7-4,9-4,1-1,917,7
Malta6,74,81,9-0,5-10,6-7,9-1,613,3
Holandia7,50,0-0,83,1-2,6-3,1-2,29,7
Austria11,0-2,5-0,23,6-3,8-5,7-3,811,9
Polska7,7-0,31,32,1-2,1-2,6-1,311,0
Portugalia13,40,2-3,24,9-5,6-6,1-5,315,5
Rumunia4,84,02,51,8-5,4-2,3-0,413,6
Słowenia12,1-0,21,51,9-2,0-3,52,815,7
Słowacja9,00,5-1,42,0-2,7-2,70,310,2
Finlandia4,60,50,12,1-2,7-1,5-1,57,5
Szwecja7,50,20,80,9-1,9-1,8-0,29,5
Islandia2,45,2-3,34,2-6,8-5,4-3,98,6
Norwegia4,30,8-0,61,1-0,2-1,1-0,25,7
Szwajcaria7,20,1-0,5:-1,4-1,7-0,5:
USA7,51,11,51,6-2,9-2,30,512,2

Źródło: Eurostat

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: