Expose premiera Mateusza Morawieckiego: wypłata 13. i 14. emerytury, podwyżki dla nauczycieli, uproszczenie podatków, nowe ulgi, gwarancja prywatności PPK i IKE

Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił expose swojego rządu w Sejmie.

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił expose swojego rządu w Sejmie.

Premier @MorawieckiM w #expose: rząd będzie w 2020 r. kontynuował wypłatę 13. emerytury, a w 2021 r. planuje także wypłatę 14. #emerytury #Morawiecki #PiS #exposePMM

"Polacy powierzyli Prawu i Sprawiedliwości zadanie budowania państwa dobrobytu, państwa bezpiecznego i nowoczesnego. […] powierzyli nam to zadanie w wyborach, które miały najwyższą frekwencję od 30 lat. Otrzymaliśmy od Polaków silny, demokratyczny mandat, który wynika z rekordowej liczby głosów oddanych na nasze ugrupowanie. […] Wysoką Izbę poproszę dziś po wygłoszeniu expose o wotum zaufania dla mojego rządu" - powiedział Morawiecki w Sejmie.Nad wystąpieniem prezesa Rady Ministrów Sejm przeprowadzi tzw. debatę średnią, trwającą cztery godziny, w ramach której: Prawu i Sprawiedliwości przysługuje 117 minut wystąpienia, Koalicji Obywatelskiej - 68 minut, Lewicy - 28 minus, Koalicji Polskiej-Polskiemu Stronnictwu Ludowemu-Kukiz'15 - 18 minut, a Konfederacji - 9 minut. Czytaj także: Mateusz Morawiecki pozostaje premierem, będzie za to nowy minister finansów. Znamy skład rządu >>>

Celem wzrost PKB o min. 2-3 pkt szybszy niż w strefie euro

Celem rządu na najbliższe cztery lata jest utrzymanie dynamiki wzrostu PKB na poziomie co najmniej 2-3 pkt proc. wyższym niż w strefie euro, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose w Sejmie."Stajemy na progu wielkich zmian i wielu niekorzystnych trendów. Pomimo tego celem mojego rządu w najbliższych czterech latach jest utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu PKB na poziomie co najmniej 2-3 pkt proc. wyższym niż w strefie euro. Dzięki temu z każdym rokiem będziemy coraz bliżej poziomu życia państw Zachodniej Europy" - powiedział Morawiecki w Sejmie.Czytaj także: Przed nami spowolnienie gospodarki i inwestycji. Jakie wyzwania przed nowym rządem?Według opublikowanych w ub. tygodniu danych Eurostatu, PKB wzrósł w III kw. br. o 1,2% r/r w strefie euro oraz o 1,3% w całej UE. Wzrost PKB Polski w tym ujęciu wyniósł 4% r/r. Był to drugi najwyższy wynik spośród krajów UE (po Węgrzech z 4,8% wzrostu), których dane podał Eurostat.

Wypłata 13. i 14. emerytury

Rząd będzie w 2020 r. kontynuował wypłatę 13. emerytury, a w 2021 r. planuje także wypłatę 14. emerytury, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose w Sejmie."Nie ma zdrowego rozwoju bez solidarności. Nie zapominamy więc o emerytach, o seniorach, o słabszych, o niepełnosprawnych. Będziemy kontynuować wypłatę 13. emerytury, a w 2021 roku - wypłata '14-tki'" - powiedział Morawiecki w Sejmie.Przed tegorocznymi wyborami Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zapowiadało, że 13. emerytura będzie zachowana w 2020 r., zaś w 2021 r. większość emerytów (tzn. ci o najniższych dochodach) otrzyma także podwójną "trzynastkę", uzależnioną od średniej emerytury.

Podwyżki dla nauczycieli

Rząd planuje podwyżkę płac dla nauczycieli w nowym roku szkolnym, a także fundusz w wysokości 2 mld zł przeznaczony dla szkół, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose w Sejmie. W ciągu obecnej kadencji przeprowadzona zostanie modernizacja szkół, celem jest także co najmniej 1 000 samowystarczalnych energetycznie, ekologicznych szkół, dodał."Tylko w tym roku subwencję oświatową zwiększyliśmy o 3,8 mld zł. […] Na przyszły rok, także od nowego roku szkolnego, przeznaczymy dla nauczycieli środki na wzrost wynagrodzeń, tak jak dla całej sfery budżetowej" - powiedział Morawiecki w Sejmie."Uruchomimy składający się ze środków krajowych i unijnych program o wartości 2 mld zł, który sprawi, że polska szkoła będzie odpowiadała nie tylko potrzebom teraźniejszości, ale i przyszłości. To pomoce do nauki programowania lub multimedialne tablice" - dodał premier.Wskazał, że będzie to także wsparcie, które pozwoli wykonać niezbędne modernizacje, czy po prostu poprawić jakość pomieszczeń szkolnych."W ciągu naszej kadencji przeprowadzimy wielką modernizację szkół. Nasz cel: co najmniej 1000 zeroemisyjnych, samowystarczalnych energetycznie, ekologicznych szkół" - zapowiedział także Morawiecki.

Pakiet deregulacyjny, uproszczenie prawa podatkowego

Rząd zaproponuje stworzenie sejmowego zespołu, który zajmie się - w ramach szerokiej współpracy społecznej - opracowaniem pakietu deregulacyjnego i wolnościowego, dokona redukcji biurokracji i administracji, a także będzie upraszczać prawo podatkowe i wprowadzać nowe rozwiązania, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose w Sejmie."Zaproponujemy utworzenie sejmowego zespołu, który w porozumieniu z rządem zidentyfikuje i zaproponuje zmiany, wypracowany wspólnymi siłami pakiet deregulacyjny i pakiet wolnościowy dla obywateli i biznesu. Już dziś zapraszam opozycję, pracowników i przedsiębiorców, podmioty trzeciego sektora, think tanki do wspólnej merytorycznej pracy" - powiedział Morawiecki w Sejmie. Dokonamy redukcji biurokracji i administracji i dzięki temu uzyskamy kilka miliardów złotych oszczędności, dodał premier."Nowoczesna gospodarka musi coraz bardziej bazować na lepiej zarabiających fachowcach. Sercem nowoczesnej gospodarki jest przedsiębiorczość, przewidywalność prawa i systemu regulacji" - dodał."Pierwsza kadencja była ukierunkowana na uszczelnienie podatkowe. Tych wysiłków nie zaprzestaniemy, ale jednocześnie, punktowo i systemowo uprościmy prawo podatkowe i wprowadzimy następne rozwiązania wspierające polskie firmy - małe i średnie przedsiębiorstwa" - wskazał też Morawiecki.Zapowiedział, że w tej kadencji rząd zaproponuje dalszą przebudowę systemu podatkowego."Wprowadzimy kolejne ulgi inwestycyjne dla najmniejszych przedsiębiorców, np., możliwość natychmiastowego rozliczania kosztów inwestycji w środki trwałe, bez konieczności długotrwałej i wiążącej się z formalnościami amortyzacji" - powiedział premier.

Zmiana konstytucji, by zagwarantować prywatność PPK i IKE

Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose zwrócił się do pozostałych ugrupowań sejmowych z propozycją zmiany konstytucji, by zagwarantować w niej prywatność środków gromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) i na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE)."Nasz program jest programem zainicjowanym przez rząd, ale oszczędności, które gromadzą w nich Polacy, są środkami w pełni prywatnymi i dziedziczonymi. Ale jednocześnie rozumiemy nieufność Polaków do systemu - nie wzięła się ona znikąd. Dlatego mam propozycję do wszystkich siedzących tutaj na sali: naprawmy to wspólnie, zmieńmy konstytucję RP tak, by zagwarantować środki w PPK i IKE, zagwarantować  ich prywatność i ochronę - tak możemy odzyskać zaufanie obywateli" - powiedział Morawiecki w Sejmie.Pracownicze plany kapitałowe to przeznaczony dla pracowników program długoterminowego oszczędzania. Gromadzone w PPK oszczędności mają pochodzić ze składek pracowników, pracodawców i dopłat od państwa. Reforma związana z tworzeniem PPK ruszyła 1 lipca i objęła na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.Na początku listopada br. Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Opcją domyślną dla członków OFE będą indywidualne konta emerytalne. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Kilkadziesiąt mld zł na wielkie projekty transportowe i energetyczne 

Rząd planuje zainwestować kilkadziesiąt miliardów złotych w wielkie projekty transportowe i energetyczne w ciągu najbliższych 4-6 lat, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose w Sejmie. Podkreślił, że strategiczne inwestycje państwa polskiego będą poduszką bezpieczeństwa w perspektywie nadchodzącego globalnego spowolnienia gospodarczego."Polska będzie krajem wielkich projektów, które będą oznaczały realny skok cywilizacyjny naszego kraju, które uczynią z Polski jedno z kluczowych centrów transportowych i energetycznych Europy Środkowej. Strategiczne inwestycje państwa polskiego będą też poduszką bezpieczeństwa przed dzisiejszymi prognozami w gospodarce światowej" - powiedział Morawiecki w Sejmie."W ciągu najbliższych 4-6 lat, zgodnie z 'Planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju', zainwestujemy dziesiątki miliardów złotych w największe polskie projekty, które wzmocnią naszą wspólnotę wewnątrz i naszą pozycję na zewnątrz" - zapowiedział premier. Będą to m.in.: przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia, Centralny Port Komunikacyjny (CPK), Via Baltica, Via Carpatia, ponad 100 obwodnic, remonty setek dworców, szpitali, szkół, program modernizacji i budowy połączeń kolejowych, inwestycje w energetykę odnawialną i konwencjonalną oraz Baltic Pipe, wymienił premier."Naszym celem jest zmodernizowanie i wybudowanie ponad 9 000 tys. km torów kolejowych. […] To łącznie kilkaset miejsc w Polsce, które znajdą się ponownie w rozkładzie jazdy PKP" - wskazał Morawiecki.

Konfederacja Lewiatan ocenia: expose premiera bez przełomu

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose w Sejmie, w którym unikał trudnych tematów związanych m.in. z finansowaniem obietnic wyborczych, oceniają eksperci Konfederacji Lewiatan.

Za dużo było o przeszłości, za mało o dalekowzrocznej wizji rozwoju kraju, za mało konkretów, za dużo ogólnych deklaracji. Zabrakło odniesienia do takich ważnych dla firm problemów, jak niedobór pracowników, czy zatrudnianie cudzoziemców, czytamy w komentarzu.

Cieszy zapowiedź kolejnych ulg dla mikro- i małych firm, chociaż szkoda, że nie obejmą one większych przedsiębiorstw.

Pracodawcy dobrze oceniają deklarację premiera o uproszczeniu prawa podatkowego i przygotowaniu kolejnego pakietu deregulacyjnego.

- Premier zadeklarował, że zapewni przedsiębiorcom stabilne warunki prowadzenia firm i będzie wspierał tych, którzy inwestują i tworzą miejsca pracy. Jak mają się do tych deklaracji nocne głosowania nad projektami ustaw dotyczących zniesienia limitu 30-krotności, podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy oraz sfinansowania 13. emerytury z Funduszu Solidarnościowego? Projekty te nie mają rzetelnych ocen skutków regulacji i są negatywnie oceniane przez pracodawców i związki zawodowe. Obawiam się, że w warunkach ciągłych zmian prawa, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach, trudno też będzie  przyspieszyć inwestycje. Niepewność, niepewność i jeszcze raz niepewność. Z tym spotykają się dziś przedsiębiorcy. Niepewność jest największym wrogiem prowadzenia działalności gospodarczej. Z naszych badań wynika, że w przyszłym roku 71 proc. firm boi się właśnie nieoczekiwanych zmian w prawie - mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.Szef rządu zaprosił do dialogu przedstawicieli biznesu, samorządów, opozycji.  – Jesteśmy gotowi do rozmów w Radzie Dialogu Społecznego. Wzywamy do „rozejmu legislacyjnego” i rozpoczęcia dyskusji na temat wizji rozwoju kraju w najbliższych czterech latach – dodaje Maciej Witucki.Przedsiębiorcy pozytywnie przyjęli obietnicę premiera o wprowadzeniu tzw. estońskiego CIT dla mikro i małych firm. Firmy będą musiały zapłacić CIT dopiero w momencie wypłaty zysku. Dopóki pieniądze z zysku zostaną w firmie i będą inwestowane, dopóty firma nie zapłaci CIT. Szkoda, że rząd nie rozważa, aby to rozwiązanie objęło też średnie i duże firmy.Premier zapowiedział kontynuację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i przejście od konsumpcji na kredyt do inwestycji finansowanych własnymi oszczędnościami. Obiecywał również zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną i edukację. Słusznie, ponieważ poziom inwestycji, stan zdrowia i kwalifikacje pracowników mają decydujący wpływ na produktywność i w rezultacie na tempo wzrostu gospodarczego, dochody i standard życia obywateli. Ale jak te zapowiedzi odnieść do obietnicy wprowadzenia na stałe do systemu emerytalnego 13 i 14 emerytury, które pochłoną blisko 20 mld zł rocznie, ograniczając możliwości finansowania opieki zdrowotnej czy edukacji.Aby zwiększyć zaufanie do instytucji finansowych jak PPK czy IKE nie potrzeba zmieniać konstytucji, jak proponuje premier, wystarczy jej przestrzegać.Po raz pierwszy, premier tak zdecydowanie opowiedział się  za rozwojem odnawialnych źródeł energii (farmy wiatrowe na lądzie i morzu, fotowoltaika) oraz za energetyką rozproszoną i konsumencką.  Padło zobowiązanie, choć bez podania terminu, uruchomienia 1000 bezemisyjnych szkół. W przemówieniu nie znalazło się wskazanie, że węgiel jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski i podstawowym składnikiem miksu energetycznego, chociaż była zapowiedź kontynuacji inwestycji w górnictwie.

Prezes BCC: podzielam wiarę premiera w polską przedsiębiorczość

Poważnie odbieram deklarację premiera, że wspieranie przedsiębiorców jest obowiązkiem państwa oraz że Polska ma oprzeć się na nowoczesnej gospodarce, konkurującej innowacjami, a nie tanią siłą roboczą, ocenia Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club w komentarzu do expose.

Cieszy, że premier nie krytykował poprzednich rządów, ale zaproponował porozumienie wszystkich sił politycznych dla budowy Polski. Przyjmujemy zaproszenie premiera do współpracy na rzecz wspólnego dobra jakim jest Polska i jej gospodarka. BCC w 2006 r. był inicjatorem przygotowania Umowy Społecznej przez Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych, która rozpoczęła prace pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prymasa Józefa Glempa, uważa Goliszewski.

Z aprobatą odnotowujemy również podniesienie roli Rady Dialogu Społecznego jako płaszczyzny szukania kompromisu między pracownikami, pracodawcami i rządem. Będziemy uważnie się przyglądać jak wcielane w życie są te deklaracje. Dotychczas było odwrotnie, czego dowodem są obecnie procedowane projekty dot. likwidacji progu 30-krotności i podwyższenia stawek akcyzy omijają tę drogę. Sposobem na walkę z nałogami nie jest podwyżka akcyzy. To prosta droga do wzrostu szarej strefy a w konsekwencji zmniejszenia wpływów do budżetu, ocenia prezes BCC.

Z rozczarowaniem zauważyłem brak odniesienia się premiera do niezwykle palącej dzisiaj bolączki przedsiębiorców, jaką jest brak pracowników i bariery w zatrudnianiu cudzoziemców. 100 tys. Polaków, o których mówił premier Morawiecki w swoim exposé wróciło głównie w związku z brexitem, zauważa Goliszewski.

Niezbyt jasne było stwierdzenie premiera o zagranicznym kapitale w kontekście zachęt do inwestowania w Polsce. Rozumiem zatem, że premier zaprasza kapitał zagraniczny do naszego kraju, uważa prezes BCC.

Mateusz Morawiecki wyraźnie opowiedział się za usuwaniem patologii w dążeniu do przestrzegania zasad rynkowych i zdrowego liberalizmu. To zupełnie nowe akcenty w postawie szefa rządu i jak rozumiem całej Rady Ministrów, podkreśla Goliszewski.

Ciekawe, w kontekście dotychczasowej polityki, było stwierdzenie premiera o nieprzecenianiu roli państwa w gospodarce i postawienie na inwestycje jako źródło wzrostu gospodarczego zamiast konsumpcji, zauważa prezes BCC.

Premier zapowiedział narodowy program mieszkaniowy i wybudowanie 200 tys. nowych mieszkań. Tymczasem „Mieszkanie Plus” okazało się porażką: 880 wybudowanych zamiast deklarowanych 4 lata temu 100.000 tys. mieszkań. Trudno obecne deklaracje traktować bez dystansu, komentuje Goliszewski.

Na wszystkie, wymienione w exposé, wielkie inwestycje nas po prostu nie stać. Rząd będzie musiał z części zrezygnować.

Cieszy powołanie pełnomocnika rządu ds. rozwoju energii odnawialnej. Oznacza to kolejny krok rządu na drodze do nowoczesności. Wreszcie usłyszeliśmy także stanowczy głos w sprawie ochrony środowiska w Polsce i rozwoju programu „czyste powietrze”, ocenia prezes BCC.

Liczymy, że deklaracja premiera o skróceniu czasu trwania procesów sądowych, co jest bardzo dotkliwe dla przedsiębiorców, zostanie wreszcie wprowadzona w czyn. Reforma wymiaru sprawiedliwości odnotowała dotychczas porażki. Postępowania sądowe systematycznie się wydłużają. Wymiana sędziów nie ma żadnego wpływu na szybkość rozpatrywania spraw. Ostatnie zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego są tylko częściowym rozwiązaniem tego problemu, ponieważ obok dobrych pomysłów jest tam wiele niekorzystnych zmian, podkreśla Goliszewski.

Premier zapowiedział „poszukiwanie Europy partnerskiej”, jednak nie powiedział nic o wejściu Polski do strefy euro, bez członkostwa w której Polska nie będzie równoprawnym partnerem dla państwa tej strefy, zauważa prezes BCC.

Jako prezesa Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego cieszy mnie podejście premiera, wyrażone w expose, dotyczące potrzeby rozwoju sojuszu Europy i USA oraz otwartości na rozszerzenie NATO by zwiększyć gwarancje bezpieczeństwa i pokoju dla Polski, podsumowuje Goliszewski.

Udostępnij artykuł: