Exposé premiera Morawieckiego. Jakie cele gospodarcze stawia przed swoim rządem?

Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował podczas swojego exposé w Sejmie, że rząd, na czele, którego stanął, będzie kontynuował politykę jego poprzedniczki, czyli rozwijał programy społeczne, co, jak podkreślił, nie będzie z kolei możliwe bez silnego rozwoju gospodarczego Polski.

Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował podczas swojego exposé w Sejmie, że rząd, na czele, którego stanął, będzie kontynuował politykę jego poprzedniczki, czyli rozwijał programy społeczne, co, jak podkreślił, nie będzie z kolei możliwe bez silnego rozwoju gospodarczego Polski.

Premier #Morawiecki w exposé: kwitnąca gospodarka warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej #expose #rzad

Premier Morawiecki, wygłaszając exposé w Sejmie mówił m.in. o dalszym podnoszeniu płacy minimalnej i kładzeniu nacisku na tworzenie szans dla młodych ludzi.- Wzrost wynagrodzeń i likwidacja biedy - w tych aspektach nie będziemy spoczywać tutaj na laurach. Będziemy nadal podnosić płacę minimalną - powiedział Morawiecki w Sejmie.

- Pracujemy 2 tys. godzin rocznie. Produktywność pracy nie decyduje wyłącznie o sukcesie gospodarczym. Nie chcemy, by Polacy pracowali najdłużej, my chcemy, by pracowali efektywnie, za godziwą płacę. Dlatego musimy przestawić nasz polski kapitalizm na zachodnie tory, umiejętności młodych Polaków są kołem zamachowym naszej innowacyjności - dodał premier.Wskazał też, że "cała nasza praca ma niewiele sensu, jeśli nie odpowiada na potrzeby młodych ludzi".

Wzrost wydatków na służbę zdrowia

Premier zapowiedział również, że priorytetem dla jego rządu będzie służba zdrowia.- Doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia, do poziomu 6 proc. PKB – podkreślił w Sejmie.Wzrost wydatków na służbę zdrowia ma być możliwy między innymi dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, dodał premier.- Każda złotówka zainwestowana w zdrowie musi oznaczać poprawę życia Polaków – podkreślił Morawiecki.

Kwestie energetyczne: uniezależnienie od dostaw gazu z Rosji

Premier Mateusz Morawiecki mówił również w swoim exposé o programie walki ze smogiem.- To program wsparcia dla najuboższych, których nie stać na ocieplenie domu, wymianę okien, czy na droższe paliwo – zauważył premier.Jak dodał, podstawą naszej energetyki jest węgiel i nie możemy z niego zrezygnować. Jednocześnie Mateusz Morawiecki zapowiedział starania o uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji, co jego zdaniem może nastąpić po 2022 roku.- Jest szansa, że po 2022 roku nie będziemy uzależnieni od Rosji w dostawie gazu – powiedział premier. - Naszym zadaniem jest zapewnić Polsce niezależność energetyczną przy niskiej emisji dwutlenku węgla - dodał.

Poprawa komunikacji

Jako kluczowy element strategii rozwoju, premier Morawiecki wskazał budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mówił również o poprawie komunikacji w mniejszych miejscowościach Polski.- Musimy skoncentrować się na znaczącej poprawie komunikacji powiatowej i gminnej, na to będziemy przeznaczać więcej środków, również z budżetu państwa - podkreślał.

Rozwój programów społecznych

Mateusz Morawiecki w exposé zapowiedział również wzmocnienie i rozwinięcie programów społecznych rządu.- Zmniejszyliśmy znacząco nierówności dzięki naszym programom społecznym, zwłaszcza dzięki programowi „Rodzina 500 plus” – podkreślił premier.

Budowa nowych mieszkań

Premier Morawiecki przemawiając w Sejmie, zauważył również, że obecnie Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców. Statystyki te ma poprawić rządowy program Mieszkanie Plus.- Teraz odrabiamy zaległości sprzed 70 lat. Program Mieszkanie Plus jest sztandarowym programem rządu na następne 10 lat – podkreślił premier.

Ambitne cele w polityce zagranicznej

W kontekście celów polityki zagranicznej swojego rządu Mateusz Morawiecki mówił o ścisłej współpracy z Polonią, zachęcaniu do powrotu do Polski jak największej liczby naszych rodaków, a także budowaniu znaczenia naszego kraju na arenie międzynarodowej.- Polska powinna stawiać przed sobą ambitne cele, jak członkostwo w G20, bycie jednym z głównych architektów UE, czy filarem NATO – mówił premier.  

Źródło: ISBnews/Sejm/KPRM

Źródło zdjęcia: Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Udostępnij artykuł: