Fatalne dane z Niemiec paradoksalnie ożywią europejską gospodarkę?

Gospodarka

Euro na tle flagi Niemiec
Fot. stock.adobe.com/weyo

Dane napływające w marcu z niemieckiej gospodarki były bardzo kiepskie, to złe wiadomości dla całej UE. Co jednak dziwne, podobnie złe dane dwukrotnie powodowały ożywienie i poprawę nastrojów. Czy tym razem taki scenariusz może się powtórzyć?

Dane napływające w marcu z niemieckiej gospodarki były bardzo kiepskie, to złe wiadomości dla całej #UE #gospodarka #Niemcy

Eksperci XTB postanowiliśmy zbadać sytuację z ostatnich 20 lat, gdy indeks niemieckiego PMI spadał poniżej 45 pkt., do takiej sytuacji dochodzi rzadko, a są to okresy spowolnienia bądź recesji. Tegoroczny, marcowy PMI, to dopiero piąty taki spadek indeksu w ciągu dwóch dekad.

Czytaj także: Polska w ciągu dwóch lat awansuje na 5. największego partnera handlowego Niemiec?

– Co ciekawe, poprzednie cztery spadki poniżej 45 pkt. skutkowały dużymi zmianami notowań na niemieckiej giełdzie w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia złych danych, dotyczących tego wyprzedzającego wskaźnika koniunktury, ale były to albo duże spadki, albo duże wzrosty – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Teraz jest nam bliżej do tego pierwszego scenariusza.

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: