Fatalny pierwszy kwartał dla gospodarki Unii Europejskiej

Gospodarka

Załamanie produkcji i spadek PKB w Unii Europejskiej miał miejsce już w pierwszych trzech miesiącach roku, wynika z danych Eurostatu.

Flagi UE przed Parlamentem Europejskim
Flagi UE przed Parlamentem Europejskim Fot. stock.adobe.com/Grecaud Paul

Załamanie produkcji i spadek PKB w Unii Europejskiej miał miejsce już w pierwszych trzech miesiącach roku, wynika z danych Eurostatu.

#WitoldGadomski: W kilku krajach UE urzędy statystyczne ujawniły już wstępne dane za I kwartał. Wszędzie są złe #COVID19 #Koronawirus

Pierwsze wykryte przypadki zarażenia koronawirusem miały w Europie miejsce pod koniec stycznia 2020 r., a w marcu kolejne kraje zaczęły wdrażać procedury, powodujące zablokowanie działalności części firm.

PKB spada mocniej w strefie euro

Przez większą część pierwszego kwartału gospodarka funkcjonowała normalnie, ale ujawnione przez Eurostat dane pokazują, że załamanie produkcji i spadek PKB miał miejsce już w pierwszych trzech miesiącach roku.

Według wstępnego  szacunku opublikowanego przez Eurostat,  w pierwszym kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo spadł w porównaniu z kwartałem poprzednim o 3,8% w strefie euro i o 3,5% w 27 krajach Unii Europejskiej.

Były to najostrzejsze spadki zaobserwowane od rozpoczęcia przez Eurostat badań kwartalnych PKB w 1995 roku.  W czwartym kwartale 2019 r. PKB wzrósł o 0,1% w strefie euro i o 0,2% w Unii Europejskiej.

W porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku PKB wyrównany sezonowo spadł o 3,3% w strefie euro i o 2,7% w UE-27.

Mocny spadek gospodarki we Włoszech

Większe spadki zanotowano w III kwartale 2009 roku. W czwartym kwartale 2019 roku dynamika była dodatnia i wyniosła odpowiednio o + 1,0% i + 1,3% w.

Wstępne  szacunki dotyczące wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2020 r. oparte są na danych z 16 państw członkowskich, obejmujących 93% PKB strefy euro i  88% PKB Unii Europejskiej.

Wszystkie kraje podadzą swoje szacunki kwartalnej dynamiki PKB dopiero za kilka tygodni. GUS udostępnia je zwykle pod koniec drugiego miesiąca kolejnego kwartału, czyli poznamy pod koniec maja.

W kilku krajach urzędy statystyczne ujawniły już wstępne dane za I kwartał. Wszędzie są złe. Włoska gospodarka skurczyła się w I kwartale o 4,7% w porównaniu do IV kwartału 2019 roku.

W porównaniu z I kwartałem 2019 r. spadek wyniósł 4,8 %, po wzroście o 0,1% w końcu ubiegłego roku. Włochy odnotowały ponad 27 000 ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19. Kraj jest zablokowany od 9 marca, większość firm jest zamknięta, a ludzie mogą wyjść z domu tylko z ważnych powodów

Francja w recesji

Francuska agencja statystyczna INSEE, poinformowała, że PKB skurczył się o 5,8% w porównaniu do IV kwartału 2019. Był to już drugi kwartał spadku PKB, co oznacza, że gospodarka francuska już formalnie jest w stanie technicznej  recesji.

INSEE poinformował, że wydatki konsumenckie, będące zwykle motorem francuskiej gospodarki, spadły w pierwszym kwartale o 6,1%, zaś inwestycje biznesowe o 11,4%.

Od 17 marca Francuzi mogą wychodzić z domu tylko w przypadku zakupu żywności, pójścia do pracy, szukania pomocy medycznej lub samodzielnych ćwiczeń. Blokada będzie łagodzona od 11 maja.

Hiszpański El Instituto Nacional de Estadística poinformował, że PKB spadł w I kwartale  o 5,2% Ostatni raz tak gwałtowny kwartalny spadek zanotowano podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Strefa Euro i cała Unia Europejska
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: