Fed będzie stosować uśredniony 2-proc. cel inflacyjny

Gospodarka

Fed zmienia definicję celu inflacyjnego na uśredniony 2-proc. cel inflacyjny (average inflation targeting) w ramach zakończonego przeglądu celów i narzędzi - powiedział w czwartek prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

fed
Fot. stock.adobe.com / Monster Ztudio

Fed zmienia definicję celu inflacyjnego na uśredniony 2-proc. cel inflacyjny (average inflation targeting) w ramach zakończonego przeglądu celów i narzędzi - powiedział w czwartek prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

#Fed zmienia definicję celu inflacyjnego na uśredniony 2-proc. cel inflacyjny w ramach zakończonego przeglądu celów i narzędzi #inflacja #USA

W zmienionym dokumencie zawierającym założenia polityki pieniężnej Fed wskazano, że Fed będzie brał pod uwagę w swoich decyzjach "uśrednioną 2-proc. inflację w przedziale czasu" - wynika z wypowiedzi Powella.

Oznacza to, że inflacja będzie mogła "przez pewien czas" "umiarkowanie" przekraczać 2 proc. po okresach, w których wzrost cen był niższy niż 2 proc.

Fed zmodyfikował również drugi filar swojego mandatu. Choć Fed nadal będzie prowadził politykę, kierując się osiągnięciem pełnego zatrudnienia, na nowo zdefiniował jak powinien taki stan się kształtować.

Ocena "niedoboru" pełnego zatrudnienia w gospodarce

Fed będzie od tej pory dokonywać oceny "niedoboru" (shortfall) pełnego zatrudnienia w gospodarce. Poprzednio Fed badał "odchylenia" (deviations) aktualnego zatrudnienia od jego maksymalnego poziomu.

"Zmiana odzwierciedla to, jak doceniamy korzyści płynące z mocnego rynku pracy, szczególnie w wielu społecznościach o niskim i przeciętnym dochodzie. Zmiana może wydawać się subtelna, ale odzwierciedla naszą ocenę, iż rynek pracy może pozostawać mocny bez wywoływania inflacji" - powiedział prezes Fed.

Czytaj także: Fed: niepewność dotycząca gospodarczych skutków pandemii COVID-19 jest niezwykle wysoka >>>

Fed informował o tym, że zamierza dokonać przeglądu celów i narzędzi, pod koniec 2018 r. Powell poinformował, że będzie dokonywał kolejnych przeglądów co 5 lat.

Powell przemawiał w trakcie corocznego sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole. Po raz pierwszy w 42-letniej historii konferencji odbywa się ona w formie zdalnej.

Osłabienie dolara

Dolar osłabia po przemówieniu Powella: EUR/USD idzie w górę o 0,3 proc. do 1,186., a względem koszyka USD traci 0,5 proc.

Rentowność 10-letnich Treasuries pozostaje bez zmian względem poziomów sprzed przemówienia i wynosi 0,69 proc.

Najbliższe posiedzenie Rezerwy Federalnej zaplanowano na 15-16 września. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: