Fed obniżył stopy do zera

Gospodarka

Fed zdecydował w niedzielę o obniżeniu stopy funduszy federalnych do 0-0,25 proc. i ustanowieniu programu skupu aktywów o wartości 700 mld dol. - poinformowały amerykańskie władze monetarne w komunikacie. Fed zapowiedział skoordynowaną akcję z największymi pięcioma bankami centralnymi świata, by zagwarantować płynność.

Koronawirus i dolary na tle wykresu gospodarczego
Fot. stock.adobe.com/Alexander Borisenko

Fed zdecydował w niedzielę o obniżeniu stopy funduszy federalnych do 0-0,25 proc. i ustanowieniu programu skupu aktywów o wartości 700 mld dol. - poinformowały amerykańskie władze monetarne w komunikacie. Fed zapowiedział skoordynowaną akcję z największymi pięcioma bankami centralnymi świata, by zagwarantować płynność.

#Fed obniżył stopę funduszy federalnych o 100 pb do 0-0,25 proc. i ustanowił program skupu aktywów o wartości 700 mld USD #StopyProcentowe #USA

Fed zdecydował się na drugą w ciągu niespełna dwóch tygodni obniżkę stóp procentowych, żeby chronić gospodarkę przed konsekwencjami epidemii koronawirusa, która "zakłóciła aktywność gospodarczą w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych". Przed obniżką stopa funduszy federalnych wynosiła 1-1,25 proc.

Fed zadeklarował utrzymanie stóp na obniżonym poziomie, dopóki nie będzie miał przekonania, że obecne problemy znikną, a gospodarka wróci "na ścieżkę dochodzenia do poziomu maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen."

Czytaj także: Obniżka stóp tak, ale… >>>

W celu poprawy płynność na rynkach władze monetarne USA rozpoczęły też skoordynowaną kampanię wraz z Bank of England, bankami centralnymi Japonii, Kanady, Szwajcarii i Europejskim Bankiem Centralnym (EBC). Banki obniżyły oprocentowanie pożyczek w ramach podpisanych umów swap i wydłużyły dopuszczalny czas tego rodzajów pożyczek.

Fed zdecydował się także na obniżenie do zera rezerw obowiązkowych, żeby w ten sposób zwiększyć podać kredytów.

Fed ustanowił również programu skupu aktywów o wartości 700 mld dol., z czego 500 mld wydane zostanie na obligacje rządowe, a 200 mld na papiery dłużne zabezpieczone kredytami hipotecznymi. Program wystartuje w poniedziałek.

Czytaj także: Prezes NBP za obniżką stóp procentowych >>>

Poprzedniej obniżki stóp procentowych, o 50 pb, Fed dokonał 3 marca. 

Powell: wchodzimy mocno na rynki obligacji i przywrócimy je do normalnego działania

Nie chcemy być uwiązani limitem w ramach QE, wchodzimy mocno na rynki obligacji i przywrócimy je do normalnego działania - powiedział prezes Fedu Jerome Powell w czasie telekonferencji po nadzwyczajnym posiedzeniu władz monetarnych w niedzielę.

„Chcemy przywrócić rynek obligacji do normalnego funkcjonowania tak szybko jak to możliwe. Chcemy wysłać sygnał do rynków, że nie będziemy uwiązani limitem w ramach programu skupu papierów wartościowych. Wchodzimy jutro mocno na rynek i będziemy kupować wszystkie papiery, w całym przedziale krzywej rentowności. Użyjemy naszych narzędzi, by przywrócić te ważne rynki do normalnego funkcjonowania” – powiedział Powell.

"Gospodarka musi osiągnąć nasze cele, zanim zdecydujemy podnieść stopy procentowe"

Gospodarka musi osiągnąć nasze cele, zanim zdecydujemy podnieść stopy procentowe – powiedział prezes Fedu Jerome Powell.

"FOMC musi być pewny, że gospodarka jest w stanie osiągnąć cele mandatowe, zanim zdecydujemy podnieść stopy procentowe" – powiedział Powell.

W niedzielę Fed obniżył stopę funduszy federalnych o 100 pb do 0-0,25 proc. i ustanowił program skupu aktywów o wartości 700 mld USD.

"Fed ma jeszcze wiele możliwości, jeśli chodzi o dostosowanie polityki monetarnej"

Fed ma jeszcze wiele możliwości, jeśli chodzi o dostosowanie polityki monetarnej – powiedział Jerome Powell.

"Mamy jeszcze wiele przestrzeni, by dostosować nasze narzędzia. Jeśli chodzi o zapewnianie płynności, mamy jeszcze wiele mocy w ramach naszych instrumentów i możemy ich w każdej chwili użyć. W dodatku mamy jeszcze sporo możliwości, jeśli chodzi o dostosowania forward guidance i QE. W żadnym wypadku nie prosiliśmy Kongresu o poszerzeniu zakresu narzędzi jakimi dysponuje FOMC" - powiedział Powell.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: